Japonya’daki şiddetli yağışlar en az 16 kişinin ölümüne neden oldu

Japonya basınında yer alan haberlere göre ülkenin batısındaki şiddetli yağışların neden olduğu sel ve heyelanlar yüzünde en az 16 kişinin öldüğü bildirilerken ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Japonya’nın güneybatısındaki Kyushu adasında bulunan Kumamoto bölgesindeki şiddetli yağışların neden olduğu su taşkınları evleri yıktı, araçları sürükledi ve köprülerin yıktı. Bölgede birçok yer sular altında kalırken bölgenin dünya ile bağlantısı koptu.

Fransız Haber Ajansı’nın haberine göre Japonya’nın resmi televizyon kanalı NHK, 16 can kaybının yanı sıra yaklaşık 20 kişiden haber alınamadığını kaydetti.

Bu insanlar arasında dün Kuma Nehri’nin taşması sonucu sular altında kalan emekliler evinde kalan 14 kişi bulunuyor.

Ancak basında yer alan rakamlar, afet bölgesindeki yetkililer tarafından henüz doğrulanamadı.

Kötü hava koşulları nedeniyle yaklaşık 10 kişinin kayıp olduğu bölgede 200 bin kişiden evlerini boşaltmaları istendi.

Japonya Afet Yönetim Bakanı Takeda Ryota, Hitoyoshi’de içinde 600 kişinin ağırlandığı bir spor salonunu ziyaret ettikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Evlerinden ayrılmak zorunda kalan, fakat koronavirüs kapmaktan kaçınanları rahat ettirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Kumamoto’daki yoğun yağışlar bu sabah azalsa da kötü hava koşullarının yol açtığı ciddi hasar nedeniyle çok sayıda bölge sakinin dünya ile bağlantısı koptu.

Kurtarma ekipleri ve askerler, kayıpları bulmak ve evlerinde mahsur kalan insanlara yardım etmek için helikopter ve teknelerle bölgede arama kurtarma çalışmaları yürütüyorlar.

Öte yandan bölgede bu akşam şiddetli yağışların yeniden başlaması bekleniyor.

Yine NHK tarafından yayınlanan görüntülerde, Yatsushiro Şehrindeki terk edilmiş bir okulun çatısında imdat çağrısı anlamına gelen ‘S.O.S’ harfleri yazıldığı ve yardım helikopterinin kendilerini görmeleri için beyaz kumaşlar sallayan bir düzine insan olduğu görüldü.

Şarkul Avsat