Koronavirüs: Avustralya’da eyaletler arasında seyahat yasağı

Avustralya’nın en kalabalık eyaleti olan Yeni Güney Galler, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için Victoria ile sınırını kapatacak.

Yetkililer, Victoria’nın başkenti Melbourne’de son günlerde koronavirüs vakaların artması sonucu 30 banliyöde sosyal mesafe kurallarını sıkılaştırırken Melbourne’deki 9 toplu konut kulesinde tam bir karantina uygulamaya başladı.

25,5 milyon nüfuslu Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde yaklaşık 8,5 milyon kişi yaşıyor.

Victoria Eyalet Başbakanı Daniel Andrews, kapatma kararının salı günü gece yarısından itibaren yürürlüğe gireceğini ve kararın, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve Yeni Güney Galler Eyalet Başkanı Gladys Berejiklian ile yapılan kriz görüşmeleri sonrasında alındığını belirtti.

Andrews açıklamasında, “Hepimiz yapabileceğimiz en iyi şeyin sınırları kapatmak olduğu konusunda anlaştık” ifadesini kullandı. Yüksek sayıda koronavirüs vakalarının “büyük bir zorluğa neden olacağını” belirterek gazetecilere, “Durum daha tehlikeli olabilir” dedi.

Sınırların ne kadar süre kapalı kalacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak DPA’ya göre Yeni Güney Galler’e gitmek zorunda olan kişilere özel izinler verilecek.

Şarku’l Avsat’ın yerel kaynaklardan aktardığına göre sağlık yetkilileri, Victoria Eyaletinde dün 127 koronavirüs vakasının kaydedildiğini ve bunun salgın başlangıcından bu yana Victoria’da kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı olduğunu belirtti.

Bölgede, 90’lı yaşlarında ve 60 yaşlarındaki iki vatandaşın koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmesi sonucu Avustralya’da Kovid-19 kaynaklı ölümler 105’e yükseldi.

Victoria, 20 gün boyunca her gün yüksek koronavirüs vakaları bildirirken, ülkenin geri kalanı son haftalarda az sayıda vaka kaydetti.

Yeni Güney Galler Eyalet Başkanı Gladys Berejiklian yaptığı açıklamada, “Bu Avustralya’da eşi görülmemiş bir şey. Daha önce hiç böyle bir şeyle karşılaşmadık” dedi.

Şarkul Avsat