Suudi Dışişleri bakanı dün Arap-Çin bakanlık toplantısına katıldığı sırada.

Suudi Arabistan’dan Arap-Çin zirvesi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, Arap-Çin Bakanlar toplantısına katıldığı sırada, ülkesinin taraflar arasında daha güçlü, sağlam ve sürekli olarak büyüyen işbirliğinde artan başarıyı taçlandırmak adına Arap-Çin Zirvesi düzenlemeye çalışacağını söyledi.

Bakan açıklamasında, Suudi Arabistan’ın, Arap topraklarının birliğini, egemenliğini, bütünlüğünü ve içişlerine karışmamalarını vurguladığını belirterek, bölge istikrarını tehdit eden şeyleri kabul etmeyeceğini söyledi. Ülkesinin Arap ülkelerinin içişlerine müdahaleleri ve silahlı terörist milisleri destekleyerek gerçekleşen müdahaleleri kınadığını söyleyen Bakan, bu müdahalelere uluslararası toplum tarafından ses çıkarılması gerektiğini bildirdi.

Prens Faysal Ürdün başkanlığında gerçekleşen Arap-Çin bakanlar toplantısına katıldığı sırada, Ara ülkelerinin Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediğini söyleyerek, Filistinlilerin hakları ve iki devletli çözümden yana olan Çin’in tutumuna önem verdiklerini belirtti.

Çin ve Arap ilişkilerinin gün geçtikçe kararlılıkla arttığını söyleyen Suudi Bakan, ilişkilerin, tarafların uluslararası hukuk ilkelerine, uluslararası meşruiyete, egemenliğe ve devletlerin bağımsızlığına saygı duyarak anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi taahhüdüne dayandığını söyledi. Arap ve Çin uluslarının çıkarları için ortak çalışma alanların genişletilmesi ve derinleştirilmesi arzusuna değinen Prens Faysal, uluslararası forumlarda Çin ve Arap ülkelerinin konumlarının özellikle de tüm halklar için güvenlik, barış, refah ve kalkınmanın temellerini oluşturmak açısından genellikle homojen olması şaşırtıcı olmadığını kaydetti. Bakan bu işbirliklerinin en önemli meyvesinin ise yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele için gerçekleştirilen ortak çabalar olduğunu söyledi.

Suudi Bakan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e insanlığın ortak kaderi hakkındaki algıları ve daha yüksek düzeyde işbirliği, kalkınma ve ortak çıkarlar sağlayacak iddialı (Kuşak ve Yol) girişimleri için teşekkür ettiklerini vurguladı. Suudi Arabistan ve Çin’in kapsamlı stratejik ortaklıklar kurduğuna da işaret eden Prens Faysal, ülkesinin toplam ihracatının yüzde 13’ü ile ithalatının yüzde 15’nin Çin ile doğan ortaklıktan kaynaklandığına değindi.

Toplantıda çeşitli alanlarda Arap-Çin işbirliğini güçlendirmek adına adımlar atılırken, yakın bir zamanda Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde Arap-Çin zirvesinin düzenlenmesi bekleniyor.

Şarkul Avsat