İsrail’de koronavirüs vaka sayısı artıyor, Gantz karantinada

İsrail’de yeni tip koronavirüs vaka sayısının günlük olarak yüzde  500 artışla rekor kırdığı bir dönemde, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, geçtiğimiz Pazar günü korona virüs hastasıyla temasının ardından dün evinde karantinaya alındı.

Gantz’ın dün kendisine virüs bulaştığı kesinleşen biriyle temas ettiği kaydedildi. Gantz’ın karantina alınmasıyla İsrail ordu komutanlığında benzer koşullarda karantinaya giren birkaç kıdemli generaller arasına katıldı. İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından dün öğleden sonra yapılan açıklamada, son 24 saate bin 320 kişide koronavirüs görüldüğü kaydedildi. Bakanlık ve Başbakanlık Ulusal Güvenlik Konseyi ile birlikte yapılan ortak açıklamada,  yapılan 26 bin 603  virüs testinden yüzde 5,2’sinde vaka görüldüğü kaydedildi. Bahsi geçen bu rakam şimdiye dek İsrail’de günlük olarak kaydedilen vakaların rekor sayısı.

İsrail’de toplam korona virüs vaka sayısı 32 bin 714’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 343’e yükseldi.

275 vaka ile Beitar Illit yerleşim bölgesi salgının yayılması anlamında tehlikeli görülen yer olarak kaydedilirken, dindar Yahudilerin büyük çoğunluğunun yaşadığı bu bölgede birkaç günlük yasak ilan edilmesine karar verildi.

Şarkul Avsat