Kovid-19 sonrası kadınların hayatında teknolojinin önemi arttı

Suudi Arabistan 2020 W20 Başkanı Al Nahda Vakfı ile aynı dönemde düzenlenen, Suudi Arabistanlı Kadınların Ulusal Diyalogları’nın üçüncü oturumu, W20 Başkanı Dr. Thoraya Ubeyd tarafından açıldı.

Dr. Ubeyd toplantı sırasında şu açıklamalarda bulundu:

“G20 ülkelerinin temsilcileriyle önemli ilişkiler ve dostluklar kurmayı başardık ancak bizim için en önemli şey diyalog. Çünkü bu yılın sonuna bu gruptaki görevimizi tamamlayacağız ve bize kalan şey ulusumuz için yaptığımız çalışmalarımız olacak.”

Online olarak yapılan toplantıda, Suudi Arabistan’ın kadınları güçlendirme konusundaki stratejik planı ve Kovid-19 çerçevesinde karşılaşılan zorluklar ve fırsatlar ele alındı. Katılımcılar, Suudi Arabistanlı kadınların şu anki durumları hakkında W20’nin bu seneki hedefleri doğrultusunda fikir alışverişinde bulundu.

Online toplantıda konuşulan konular arasında kadınların finansal, teknik alanlara dahil olması, kadın girişimciliğinin desteklenip, güçlendirilmesi ve kadınların karar alma süreçlerine katılımı yer aldı.

Teknolojinin rolü, özellikle de Kovid-19 krizi döneminde artan rolü, kadınların teknoloji kullanımı ve kadınların teknik programların üretimine yaptıkları katkıların incelendiği önemli bir odak noktasıydı.

Women Spark girişiminin kurucusu, yenilik ve e-ticaret danışmanı Dima al Yahya, “Kadınların, sadece yüzde 48’i teknolojiye adapte olmuş durumda. Kadınlar, bir şey üretmek yerine  sadece kullanıcı olarak teknolojiyi kullanıyor. Suudi kadınlarının yüzde 60’ı sosyal medya platformlarını, herhangi bir dijital içerik üretmeden kullanıyor. Kadınların rolünü, kullanıcıdan üreticiye pozisyonuna değiştirmemiz gerekiyor. Bu, Monshaat gibi birkaç kamu kurumunun kadınlara üretken fırsatlar sağlamak için üzerinde çalıştığı bir şey” ifadelerini kullandı.

Al Yahya, yetenekli ve teknik deneyime sahip kadınların da her zaman eşit fırsatlara sahip olmadığını belirtti. Women Spark girişiminin kurucusu, özellikle uzak bölgelerde ya da kendi yeteneklerine uygun fırsatların eksik olduğu şehirlerde yaşayan kadınların eşit fırsatlara sahip olmadığını ifade etti.

Ülkede kurulu olan şirketlerin, Suudi Arabistan’da çok sayıda yetenekli kadının olmasına rağmen hizmetlerini dışarıdan, diğer Arap ülkelerine yaptırdığını ifade eden Al Yahya sözlerine şöyle devam etti:

“Yaşadığımız kriz ve çok sayıda hizmetin online hale gelmesi nedeniyle bu kadınlar daha iyi fırsatlar bulabiliyor ve onlara yatırım yapmak zorundalar.”

Toplantıda, dezavantajlı kadınların, resmi bir işi olmayan kadınların ya da küçük-orta büyüklükte bir işletmenin sahibi olan kadınların güçlendirilmesi konularının yer aldığı çeşitli konular görüşüldü.

Ayrıca girişimcilik fırsatları, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılıklar, iş hakları, tatiller ve kadınların alması herhangi bir ücret almadan yaptıkları bakım işleri gibi diğer konular da tartışıldı.

Küresel Girişimcilik Ağı (GEN) Suudi Arabistan CEO’su Amal Dokhan ise şu açıklamalarda bulundu:

“Kovid-19 krizi, beraberinde önemli ölçüde teknolojik olan büyük potansiyel girişimcilik fikirlerini de ortaya çıkardı. Sadece daha çözülmemiş bir sorunu bulmanız gerekiyor. Kadınlar sezgileriyle detaylara dikkat ediyor ve bu da günümüzde tam olarak ihtiyacımız olan şey. Kadınların girişimcilik konusundaki isteklerini belirli sektörlerle sınırlamalarını istemiyoruz. Günümüzde kadınlar için birçok önemli fırsat söz konusu.  Sadece yeni şeyleri düşünmeleri gerekiyor. Özellikle kadınları hedefleyen dokunulmamış sonsuz dijital hizmetler bulunuyor.”

Arab News