Suudi Arabistan’da İnsan Hakları Komisyonu’na 13 kadın üye atandı

Suudi Arabistan’da vatandaşların ve yabancıların, haklarının iyileştirilmesi amacına katkı sunabilecek bir adımla İnsan Hakları Komisyonu’na (HRC) 13 kadın üye atanarak komisyon kurulunu yeniden düzenledi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, komisyonun dördüncü oturumunda İnsan Hakları Komisyonu kurulunun oluşturulması için bir kraliyet kararnamesi yayınladı.

HRC Başkanı Dr. Awwad bin Salih Al Awwad, yayınlanan kararnamenin komisyon kurulunun yarısının kadın üyelerden oluşmasını şart koştuğunu ifade etti.

El Awwad, bu adım “bu adımın, Suudi Arabistan liderliğinin kadınları çeşitli alanlarda lider pozisyonlara getirme ve ülke için en iyi olanı elde edilmesine yardımcı olma çabalarıyla aynı doğrultuda” olduğunu ifade etti.

HRC’nin yeni kurulun tam zamanlı üyeleri arasında İbrahim Al Batti, Dr. Amal Al Habdan, Dr. Al Jawhara Al Zamel, Dr. Khouloud Al Kathiri, Zuhair Al Zoman, Dr. Sarah Al Abdul Karim, Salma Al Rabee, Dr. Sherifa Al Rajeh, Douha Al İbrahim, Dr. Abdulaziz Al Qaeid, Abdul Rahman Al Shabraqi, Dr. Ghafoon Al Yami, Muhammed Al Nujaidi, Dr. Maşari Al Naiim, Dr. Nasser Al Muhaizei, Dr. Hind Halifa, Dr. Hind Al Şeyh ve Velid Al Yahya yer alıyor.

İnsan Hakları Komisyonu’nun yarı zamanlı üyeleri arasında ise şu isimler yer alıyor: Dr. Salih Al Şeyh, Dr. Talal Al Harbi, Abdul-Mohsen Khthayla, Lama Ghazzawi, Munira Al Osaimi, Dr. Maha Al Maiman, Naqa Al Otaibi ve Dr. Noura Al Amro.

El Awwad, Suudi Arabistanlıların ve ülkede yaşayan insanların lehine insan hakları ilkelerini geliştirme misyonu üzerinde büyük etkisi olduğunu söylediği Suudi liderlerinin desteğine ve rehberliğine övgüde bulundu.

Gulf News