Suudi Arabistanlı çocuklar da telefonla çok vakit harcıyor

Suudi Arabistan medyasında yer alan haberlere göre küresel bir siber güvenlik yazılım destek şirketi olan Kaspersky tarafından yapılan yeni bir araştırmada, tüm ebeveynlerin mevcut internet trendlerine uymadığını veya çocuklarının tercih ettiği dijital içerik hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, Suudi ailelerin yüzde 23’ü, bir kişinin kendi internet sayfası ya da sosyal medya hesabından düzenli olarak kısa videolar yayınladığı vlogları izlemiyor ve çocuklar arasında neyin yaygın olduğunu konusunda emin değil.

Ancak araştırmada ortaya çıkan sonuç çocuklar arasında da oldukça farklı; çocukların yüzde 76’sı oyunlar (yüzde 71), video oyunları (yüzde 41), filmler (yüzde 39) ve müzik (yüzde 37) dahil olmak üzere video blogları izliyor.

Video oyunları, çocuklar ve gençler arasında en popüler eğlence modüllerinden biri olarak ortaya çıktı. Suudi Arabistan’da çocukların yaklaşık yüzde 90’ı video oyunları oynuyor ve bu çocukların yarısından fazlası çok oyunculu oyunlara katılıyor ve çocuklar birlikte oyun oynarken diğer katılımcılarla iletişim kurabiliyorlar. Araştırmanın ortaya koyduğu ilginç bir sonuç ise ebeveynlerin yüzde 8’i çocuklarının dijital hayatı hakkında anlaşmazlıklar yaşarken ebeveynlerin yüzde 60’ı çocuklarının telefonda çok fazla vakit geçirdiğini ya da iyi bir şey yapmadığını (yüzde 50’si) ifade ediyor.

Kaspersky, ebeveynlerin çocuklarla dostane bir ilişki kurmaları ve çocukların internette geçirdikleri sürede neyle ilgilendiklerinin farkında olmak için aşağıdaki adımları atmalarını öneriyor:

  • Ebeveynleri bilgilendirecek ve çocuklarla diyaloğu geliştirecek internet trendleri, zorlukları, video oyunları ve yeni teknolojiler gibi konular hakkında daha fazla şey okuyarak kendini eğitmek.
  • Dijital dünyada zaman geçiren çocukla iletişim kurun, ona hobilerini, sevmedikleri hakkında sorular sorun ve gerekirse ona yardım edin.
  • Çocuğun dijital dünyadaki ilgi alanlarını öğrenmek için güvenilir bir güvenlik sistemi yükleyin.

Gulf News