Suudi üniversitesinde Çince eğitim programı başlatıldı

Suudi Arabistan’ın Prenses Nura bint Abdulrahman Üniversitesi (PNU) öğrencileri, yeni eğitim döneminde başlayacak olan iş Çincesi öğreten programdan yararlanabilecekler.

PNU, geçtiğimiz hafta Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi (BLCU) ile “İş Çincesi Dilinde Diploma” Programı sunmak üzere bir anlaşma imzaladı. PNU Direktörü Dr. Inas bint Süleyman Al İsa ve BLCU Başkanı Dr. Li Liu’nun da katıldığı imza töreni online olarak düzenlendi. Anlaşma, iki üniversite arasında uzun süreli ilişkiler kurmak ve PNU öğrencilerinin gelişimini destekleyecek olan işbirliğinin uygulanması amacıyla üniversiteler arasındaki daha geniş kapsamlı eğitim projelerinin bir parçası.

PNU’da Toplum Hizmetleri ve Sürekli Eğitim Dekanlığı denetiminde iki yıllık bir kurs olacak olan kapsamlı program, BLCU’nun Çince öğretmede dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilmesi ve Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı tarafından Çince öğrenmek için önerilen üniversitelerden biri olması da bu anlaşmanın imzalanmasının nedenleri arasında yer alıyor.

“VİZYON 2030 HEDEFLERİNE KATKIDA BULUNACAK”

Al İsa “PNU, bu anlaşmanın imzalanması, Suudi Arabistan-Çin ilişkilerinin derinliğini ve siyasi, ekonomik, eğitimsel ve kültürel alanlarda gerçekleşen işbirliğini vurguluyor. Çin dilinin Suudi Arabistan müfredatına dahil edilmesi, Suudi-Çin stratejik ekonomik ilişkilerini teşvik edecek gerçekçi bir adım olmasının yanı sıra benzer kültürel ve eğitim alanındaki değişimler de aynı amaca katkıda bulunuyor” diye konuştu.

Çin’de bulunan Suudi Arabistan Kültür Ataşesi Dr. Fahd bin Macid Al Şerif, PNU aracılığıyla Suudi Arabistan’da kaliteli bir Çince akademik programı uygulayacak olan bu eşsiz ortaklığın önemini vurgularken bu işbirliğinin, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve ortak çıkarlarını desteklemek çalışmalarına uygun olduğunu ifade etti.

Al Şerif, “Programın bu aşamada başlatılması, bu tür programlar aracılığıyla PNU’nun Suudi işgücü piyasasının gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamadaki rolünü yansıtıyor ve bu adım, Suudi Arabistan’ın VİZYON 2030 hedeflerine katkıda bulunacak” dedi.

Arab News