Tunus Sağlık Bakanlığı, turizm sezonunu salgının etkilerinden kurtarmaya çalışıyor

Tunus Sağlık Bakanlığı, ülkenin koronavirüs vaka sayısında zirve noktasını geçtiğini ve turistik tesislerde turistlerin güvenliğini sağlayan ciddi sağlık protokollerine bağlı kalındığını vurgulayarak, turizm sektörünü desteklemeye çalışıyor. Bu çerçevede, sağlık ve turizm bakanlıkları, devletin en önemli gelir kaynaklarından bir olan turizm sektörünü destekleme çabalarına katkıda bulunuyor.

Uluslararası Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC), geçtiğimiz ayın sonunda Tunus’u ülkeye gelenleri ve turistleri kabul edebilen “güvenli ve sağlık seviyesi bakımından hazır” ülke kategorisine almıştı. Tunus Turizm Bakanlığı’ndaki kaynaklara göre, Konsey’in bu sınıflandırması, ülkenin sağlık seviyesi bakımından elde ettiği başarının bir sonucu olarak geldi. Bununla birlikte, rezervasyon düzeyinde kaydedilen mevcut sonuçların ve yabancı turist akınının hala beklentilerin altında olduğu belirtiliyor.

Tunus makamları, kara, hava ve deniz olmak üzere tüm sınır kapılarını 27 Haziran’da açtı ve turizm faaliyetlerinin bu ayın başında başlayacağını duyurdu. Ancak pandemiden etkilenme korkusu ve alınan sağlık önlemleri, genellikle her yıl Mart ayından başlayan turizm rezervasyonlarını olumsuz yönde etkiledi. Bu bağlamda, Tunus Merkez Bankası, turizm sektörünün bu yılın ilk yarısındaki finansal getirisinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 47 oranında bir düşüş yaşadığını ortaya koydu. Banka, Tunus sınırlarının 3 aydan daha uzun bir süre yurtdışından gelenlere kapatılmasının, turizm sektörünün performansı üzerinde doğrudan bir etki yaptığı görüşünde. Öyle ki, tedavüldeki para döngüsü yaklaşık 382 milyon dolar seviyesini aşmadı.

Tunus’a turist akışını teşvik eden resmi girişimler devam ederken, Sağlık Bakanlığı yetkilileri, özellikle yasadışı yollardan gizlice girenlerle komşu ülkelerden ülkeye gelecek yabancıların enfekte vakaların artışına sebep olacağı tehlikesi konusunda uyarıda bulundu.

Öte yandan, Tunus Sağlık Bakanlığına bağlı Yeni ve Gelişen Hastalıklar Milli Gözlemevi Genel Müdürü Nassaf bin Aliye, Tunus’ta koronavirüs salgınının yeniden canlanma riskinin yurtdışından gelen yabancılar veya düzensiz göçmenler arasında kaydedilen vakalarla bağlantılı hale geldiğini belirtti. Aliye, geçtiğimiz Mart ayından bu yana Tunus’ta resmi olarak kayıtlara geçen vakaların yaklaşık yüzde 25’ini temsil eden toplam bin 231 bulaş vakasının 300’den fazlasını yurtdışından gelenlerin oluşturduğunu açıkladı. Koronavirüsle Mücadele Bilim Kurulu Üyesi Habib Gudeyre, Tunus’un sınır kapılarının açılmasından sonra ülkeye yurtdışından gelenler arasında bazı enfekte vakaların bulunduğunun açıklanmasının, Tunus’ta kapsamlı bir karantina ilanına sebep olma olasılığının bulunmadığını ifade etti. Gudeyre, hava ve deniz sınırlarının açılmasının ardından Tunus’a gelenler arasında koronavirüs vaka sayısında meydana gelen artışın doğal bir sonuç olduğuna işaret etti. Ayrıca, “kaydedilen vaka sayılarının tehlike teşkil etmediğini, durumun kontrol altına olduğunu, vaka sayıları dikkate alındığında Tunus’un ikinci bir dalga yaşamasının mümkün olmadığını” vurguladı. Gudeyre ayrıca, iki gün önce Sağlık Bakanlığı’nın yurtdışından gelenler arasında 16 yeni koronavirüs vakası ilan etmiş olduğuna dikkat çekti.

Tunus’taki salgın durumuna gelince, hükümetin koronavirüs salgınıyla erken mücadele planının vaka sayılarını azaltmada başarısı dikkat çekiyor. Buna dayanarak, hükümet sınır kapılarını açma kararı aldığı gibi ayrıca Temmuz ayının başında turizm faaliyetlerini kapsamlı olarak yeniden başlatmayı planladı. Bu durum, salgının yayılmasını önleme programı kapsamında elde edilen bu olumlu göstergelere dayanıyor. Zira resmi verilere göre, ülkede şimdiye kadar sadece bin 221 koronavirüs vakası tespit edildi. Bu ise koronavirüs vaka sayısı bakımından uluslararası düzeyde kaydedilen en düşük oranlardan birini temsil ediyor. Bunun yanı sıra, koronavirüsten etkilenenlerden bin 50’si sağlığına kavuşmayı başardı. Bu ise toplam vakaların yüzde 86’sının iyileştiği anlamına geliyor. Ülkede ilk salgın vakasının tespit edildiği 2 Mart 2020 tarihinden bu yana koronavirüs sebebiyle 50 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Şarkul Avsat