ABD’de koronavirüs vakaları hızla artıyor

ABD’nin güneyinde ve batısındaki eyaletlerde koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki artış devam ederken medyada, Japonya’da bulunan ABD askeri tesislerinde onlarca denizcide Kovid-19 tespit edildiği haberleri yer aldı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin yayınladığı verilere göre cuma günü ABD’de son 24 saat içerisinde 63 bin 643 Kovid-19 vakası kaydedildi. Veriler, dünya çapında salgından en çok etkilenen ülkede toplam Kovid-19 vaka sayısının 3,18 milyona ve son 24 saatte 774 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısının 133 bin 969’a çıktığını ortaya koydu.

ABD’de perşembe günü 65 bin 500 kişide virüs tespit edilmesiyle vaka sayısında rekor bir artış yaşanmıştı. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci yaptığı açıklamada “Kendimizi diğer ülkelerle kıyasladığımızda sanırım iyi bir iş çıkardığımızı söyleyemeyiz” ifadelerini kullandı. Fauci birkaç gündür başta güney ve batı eyaletlerinde olmak üzere ülke genelinde vaka sayılarındaki artış hakkında uyarıda bulunuyor. AFP’ye göre Fauci izolasyon tedbirlerinin bu kadar hızlı kaldırılmasını ve ABD’lilerin salgın karşısındaki kayıtsızlığını kınadı.

Buna karşılık ABD Başkanı Donald Trump vaka sayılarındaki artışa ilişkin yaptığı açıklamalara bağlı kalıyor. Trump Twitter hesabı üzerinden perşembe günü yaptığı açıklamada “Yüzüncü kez, bizim kadar iyi performansa sahip olmayan diğer ülkelerle kıyaslandığında ülkemizdeki vaka sayılarının bu kadar yüksek olmasının sebebi, büyük bir farkla, testlerimizin daha çok ve daha nitelikli olması” ifadelerini kulandı. ABD Başkanı’nın bu açıklamaları, bu hafta Financial Times gazetesine Beyaz Saray Koronavirüsle Mücadele Görev Gücü’nün bir üyesi olmasına rağmen Trump ile bir aydan fazla bir süredir görüşmediğini söyleyen Fauci arasındaki çatışmayı derinleştiriyor gibi görünüyor.

Diğer taraftan başkanlık seçimlerinin Demokrat Parti Adayı Joe Biden, daha önce defalarca kez Trump’ı Kovid-19 krizini yönetme şeklinden ve Florida’ya yaptığı son ziyaretten ötürü eleştirmişti. Biden “Florida’da 232 binden fazla vaka ve 4 binden fazla ölümle, Trump’ın yanıtının Florida ailelerinin zararına olduğu açık” değerlendirmesinde bulunmuştu. Trump’ın Ağustos ayında Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’nı düzenlemeyi planladığı Florida’da salgının yayılmaya devam etmesine rağmen Miami havaalanında kendisini destekleyen vatandaşları selamlarken maske takmadığı dikkat çekti.

Okinawa Valisi, Japonya’da bulunan iki ABD askeri üssünde ABD Deniz Piyadeleri (USMC) güçlerinden onlarca kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini teyit etti. Vali Denny Tamaki, ABD ordusunun “yeterli bir açıklama” yapmasını istemesi üzerine Futenma Deniz Piyade Hava İstasyonu ve Hansen üslerindeki USMC güçlerinden onlarca kişinin enfekte olduğunu söyledi. Vali, ABD ordusunun isteği doğrultusunda vaka sayılarını tam olarak vermek yerine “birkaç düzine” ifadesini kullanmak ile yetindi.

Yerel medyanın isimsiz kaynaklardan aldığı bilgilere göre yaklaşık 60 kişiye virüs bulaştı. Tamaki yaptığı basın açıklamasında “Okinawa sakinleri bize (ABD ordusu tarafından) söylenenler karşısında şok oldu. Virüse karşı ABD askerlerinin üslerde aldığı tedbirlere ilişkin ciddi şüphelerimiz var” ifadelerini kullandı. Diğer taraftan USMC cuma günü yaptığı açıklamada Kovid-19 salgınını önlemek için ek önlemler ve tedbirler aldıklarını ve üssün dışındaki faaliyetlerin sınırlandırıldığını duyurdu. Söz konusu açıklamada vakalara ilişkin detaylara yer verilmeden “askerlerimizi, ailelerimizi ve yerli halkı korumak için önlemler aldık” ifadelerine yer verildi.

Şarkul Avsat