Koalisyon Kuvvetleri sözcüsü Albay Turki el-Maliki.

Husiler tarafından Suudi Arabistan’a atılan 4 balistik füze ve patlayıcı yüklü 7 İHA imha edildi

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Koalisyon Kuvvetleri Komutanlığı, İran destekli terörist Husi milislerin Suudi Arabistan’daki sivilleri ve sivil yerleşim birimlerini hedef alan 4 balistik füzesine ve patlayıcı yüklü 7 insansız hava aracının imha edildiğini duyurdu.

Meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu sözcüsü Albay Turki el-Maliki, “Koalisyon Kuvvetleri’nin, Husiler tarafından kasıtlı bir biçimde Suudi Arabistan’daki sivillere ve sivil yerleşimlere atılan 2 balistik füzeye müdahale edilerek imha edildiğini” açıkladı. Albay Maliki ayrıca Koalisyon Kuvvetleri’nin, Husiler tarafından kasten Suudi Arabistan’daki sivilleri ve sivil nesneleri hedef alan patlayıcı yüklü 6 adet insansız hava aracını imha ettiğini bildirdi. Maliki, terörist Husi milislerin, balistik füzeler ve insansız hava araçları kullanarak Yemen içinde ve komşu ülkelerdeki sivilleri hedef alan düşmanca tutumunun kasıtlı bir biçimde şiddeti artırdığına işaret etti.

Albay Maliki bir sonraki açıklamasında, Koalisyon Kuvvetleri’nin bugün (Pazartesi) sabah, terörist Husi milisleri tarafından fırlatılan ve Suudi Arabistan’daki sivilleri ve sivil yerleşim birimlerini kasıtlı bir şekilde hedef alan iki balistik füzeye müdahale ettiğini bildirdi. Albay Maliki, Koalisyon Kuvvetleri’nin patlayıcı yüklü bir başka insansız hava aracına müdahale ederek imha ettiğini duyurdu. Maliki bugün sabah yaptığı açılamada, Koalisyon güçlerinin, Husi milislerin sivilleri ve sivil yerleşim birimlerini hedef alan başarısız girişimlerinde, 7 adet patlayıcı yüklü insansız hava aracına ve 4 adet balistik füzeye müdahale ederek etkisiz hale getirdiği bilgisini aktardı.

Albay el-Maliki, Koalisyon Kuvvetleri’nin Husilerin kontrolü altındaki bölgelerden gelecek bu tehditlere karşı koyma ve onları izleyerek başarısız kılma, imha etme ve engelleme konusundaki yetkinliğine vurgu yaptı. Koalisyon Kuvvetleri Komutanlığı’nın sivilleri ve sivil yerleşim birimlerini korumak için her tür gerekli önlemi aldığını ve uyguladığını, bu tür terör eylemlerini durdurmak için insan haklarına ve geleneksel teamüllere uygun olarak gerekli önlemleri ve operasyonel tedbirleri aldığını belirtti.

Şarkul Avsat