Ithra sergisi, karantina dönemindeki hayatı anlatmayı hedefliyor

Dünya genelindeki ülkeler aylarca devam eden karantina döneminden sonra hem sınırlarını hem de ekonomilerini yeniden açarken, birçoğu pandemi döneminde karşılaştıkları deneyimleri düşünüyor.

Suudi Arabistan’ın Dahran şehrinde bulunan Kral Abdülaziz Dünya Kültür Merkezi’nde (Ithra) “COVID-19 Sergisi” isimli yeni bir sergi, oldukça zor geçen bu dönemi simgeleyen, dünyanın dört yanından insanlara ait kişisel eşyaları sergiliyor.

Sergilenen eserler arasında kalem, akrabaların fotoğrafları, müzik aletleri, fitness ekipmanları ve yeni birçok sanat eseri yer alacak.

Ithra Müzeler Müdürü Laila Faddagh sergi hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bu eşi görülmemiş bir zaman olsa da aynı zamanda eşi görülmemiş bir küresel dayanışma anıdır. ‘Kovid-19 Sergisi’ dünya genelinde yaşayan insanlara bu karmaşık ve dönemde karşılaştıkları zorlukların hikayelerini anlatması için bir fırsat. Sanat insanları kültür yoluyla biraya getiren bir alan ve kültür ise fikir ve kimlik alışverişine dayanıyor. Fakat ortak nesneler aracılığıyla daha kolay iletişim kurabiliriz.”

Ithra Müzeler Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

“Aile fotoğraflarının, özel bir bardağın, önemli bir arkadaştan gelen bir notun, bir müzik aletinin, çok beğenilen bir tablonun, günlüğünüze yazmak için kullandığınız kalemin kişisel değerini hepimiz biliyoruz.… Tıpkı Charlie Browns’ın arkadaşı Linus’u ve güvenli battaniyesini anladığımız gibi. Sergi, kendinizi ifade edebileceğiniz ve pandemik deneyimlerimizi anlatabileceğiz, böylece dünyanın dört bir yanındaki insanlarla iletişime geçebileceğimiz bir platform.”

Sergiye dünyanın her yanından katılabilirsiniz. Ithra yaklaşık 700 başvuru olmasını ve bu başvurular arasında 300 nesneyi seçmeyi hedefliyor.

Sergilenecek eserler, serginin küratörleri tarafından online olarak seçilecek. Eserler, 2021’de Ithra’da sergilenecek.

Serginin amaçları arasında birlik duygusu yaratmak da yer alıyor.

Serginin küratörü Farah Abushullaih, “İnsanlara sergiye katıldıklarında, nesnelerle bir bağ kurmalarını ve karantinadayken ne hissettiklerini hatırlamalarını istiyoruz. Seçeceğimiz eserlerin kişisel öneminden çok, çok sayıda insana hitap etmesini istiyoruz. Bu yüzden eserleri seçerken buna dikkat edeceğiz. Her eser/nesne kendi sahibinin hikayesini ve özellikle de karantina hikayesine sahip. Bu nedenle ziyaretçilerin eserleri/nesneleri kişisel hikayeleri ile ele almalarını tavsiye ediyorum. “

Sergilenecek olan eserler, insanların karantinadayken günlük hayatlarında kullandıkları nesneler olacak. Bunlar karantinadayken değer ve anlam kazandı.

Arab News