Her 3 koronavirüs vakasından biri remdesivir tedavisine olumlu yanıt veriyor

Koreli sağlık yetkilileri, durumu ağır olan her üç Kovid-19 hastasından birinin Gilead Sciences Şirketi tarafından üretilen remdesivir adlı antiviral ilaç ile tedavi edildikten sonra iyileştiğini açıkladı. Fransız bir uzman ise koronavirüs aşısının hazır hale gelmesinin 2021 yılına kadar mümkün olmadığını belirttiği açıklamasında sosyal mesafe  kuralına daha fazla dikkat edilmesi çağrısında bulundu.

Koreli sağlık yetkilileri yaptıkları açıklamada, iyileşmenin ilaç veya diğer faktörlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri cumartesi günü çeşitli hastanelerde remdesivir ilacı ile tedavi edilen 27 hastanın sonuçlarını açıkladı.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Müdür Yardımcısı Kwon Jun-wook yaptığı açıklamada, 3 hastanın durumu kötüleşirken 9 hastanın durumunun iyileştiğini, 15’inin durumunda ise hiçbir değişiklik olmadığı bilgisini verdi. Ayrıca remdesivir ilacının faydasını netleştirmek için hasta bağışıklığının ve diğer tedavilerin göz önünde bulundurularak daha fazla analiz yapmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Remdesivir, ABD’deki klinik çalışmalarda iyileşme sürelerinin kısaltılmasına yardımcı olduktan sonra Kovid-19’u tedavi amacıyla küresel çapta da hızla yayıldı.

Güney Kore de dahil olmak üzere birçok ülke ilacı, koronavirüsün neden olduğu hastalıklar için tedavi listesine ekledi. Ancak henüz herhangi bir aşı onaylanmadı.

Fransa’da Kovid-19 Bilimsel Konseyi Üyesi olan Epidemiyolog Arnaud Fontanet, BFM TV’ye yaptığı açıklamada “aşının geliştirilmesinin birkaç yıl alacağını” söyledi. Fontanet, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Şu an bir aşı geliştirebilmek için eşi benzeri görülmemiş çabalar gösteriliyor. Ancak 2021’de etkili bir aşıya ulaşmayı başarırsak buna çok şaşırırım.”

Kısmen faydalı bir aşı geliştirmenin mümkün olmasına rağmen krizin sonunun halen çok uzakta olduğuna dikkat çeken Fontanet sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu nedenle bu virüsle yaşamak zorundayız. Yetkililerin karantinayı yeniden düzenlemesi pek mümkün olmadığından insanlar daha ciddi alışkanlıklara bağlı kalmalıdır. En büyük tehdit kalabalıklardır. En azından bu yaz sosyal mesafe kuralına özen gösterelim.”

Cumartesi günü binlerce kişinin Fransa’daki Nice sahilinde kalabalık bir partiye katılması sosyal medyada öfkeye neden olmuştu. Fransa’daki bir grup doktor da hükümeti, virüsün ikinci bir dalgasından kaçınmak için kamu binalarının içinde maske takmayı zorunlu hale getirmeye çağırdı.

Fontanet ayrıca gemilerin, spor salonları ve ibadet yerleri gibi kapalı alanların vakaların ortaya çıkma ihtimaline karşı en savunmasız yerler olduğunu belirtti.

Fransız hükümeti geçen çarşamba yaptığı açıklamada ikinci bir Kovid-19 dalgasına hazırlandıklarını duyurdu. Ancak ülke çapında kapatma uygulamaları yerine evlere veya yakın işletmelere sipariş verilmesini sağlamak gibi önlemlere başvuracaklarını belirtti.

Şarkul Avsat