Dina Amin

Suudi Arabistan Görsel Sanatlar Komisyonu CEO’su Dina Amin

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Ferhan, Görsel Sanat Komisyonu’nun CEO’su olarak Dina Amin’i atadı.

Amin, Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı’nın, Suudi Arabistan’da görsel sanatları teşvik etme ve geliştirmede ve görsel sanat alanı ile ilgilenen kişilerin güçlendirilmesi için yapılacak çalışmaların uygulanmasına liderlik edecek.

Amin, görsel sanatlar ve uluslararası çağdaş sanat alanında uzman bir Suudi. ABD’de de bulunan Wellesley College’dan sanat tarihi ve mimarisi alanında lisans derecesine sahip ve ayrıca Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde mimarlık üzerine ortak bir programa katıldı.

Dina Amin, 20 seneden fazla uzun olan kariyerinde aralarında Philips’in de olduğu sanat, tasarım, saat, mücevher ve daha bir çok alanda dünya çapında önde gelen uluslararası sanat şirketlerinde üst düzey görevlerde bulundu.

Görsel Sanatlar Komisyonun yeni CEO ayrıca dünyanın en ünlü müzayede evlerinden biri olan Christie’s’in New York, Dubai ve Londra gibi uluslararası ofislerinde üst düzey görevlerde çalıştı.

Görsel Sanatlar Komisyonu, Kültür Bakanlığı tarafından, ülkenin kültür alanında güçlendirilmesi ve gelişmesi için Suudi VİZYON 2030 reform planına uygun olarak yeni başlatılan 11 yeni kültürel kurumundan biri. Komisyon, bakanlığın hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için görsel sanatlar sektörünün yönetiminden ve geliştirilmesinden sorumlu olacak.

Arab News