Kaliforniya’da kısıtlamalar yeniden getiriliyor

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yeni tip koronavirüs vaka sayısının artmasıyla sıkı önlemler yeniden devreye sokuluyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin’de patlak veren ve hızla tüm dünyaya yayılan virüs sebebiyle 569 bin 879 kişi hayatını kaybederken, 13 milyonu aşkın kişiye ise virüs bulaştı.

John Hopkins Üniversitesi’ne göre, son 24 saatte ABD’de 59 bin 222 vaka görülürken toplam vaka sayısı 3 milyonu aştı.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, Pazartesi günü yaptığı açıklamada barların, sinemaların ve müzelerin yeniden kapatılacağını, restoranların da kapalı bölümlerine müşteri alınmayacağını duyurdu.

Diğer yandan, İngiltere’de sağlık uzmanları, yen tip koronavirüs salgınında kışın yaşanacak ikinci dalganın ilkinden daha büyük olabileceğini ve 120 bin kişinin daha ölebileceği öngörüsünde bulunuldu.

Southampton Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Stephen Holgate, insanların kışın kapalı ortamda kalmasıyla birlikte birbirleriyle daha fazla zaman geçirecekleri ve bu durumun virüsün daha hızlı yayılmasına sebep olabileceğini söyledi.

Holgate açıklamasında, “Bu bir tahmin değil, bir olasılık” diyerek ikinci bir dalganın yaşanmasıyla ölüm oranlarının yükselebileceğini ancak hemen önlem alınırsa riskin azaltılabileceğini bildirdi.

İngiltere’de koronavirüs sebebiyle şimdiye dek 45 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi.

Tıp Bilimleri Akademisi, virüs salgınının nasıl gelişeceği konusunda ‘önemli derecede belirsizlik’ olduğunu açıkladı.

Kolombiya’nın başkenti olan Bogota Belediye Başkanı Claudia Lopez, salgının hızla yayılmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Kolombiya’da Bogota ve Medellin’de dünden bu yana 3,5 milyon kişiye sıkı önemler uygulanıyor. Kolombiya, Latin Amerika’da Brezilya, Meksika, Peru ve Şili’den sonra meydana gelen vaka ve ölüm sayısı açısından salgından en fazla etkilenen beşinci ülke.

Türkmenistan’dan iki yetkili ise, dünyanın en kapalı bölgelerinden biri olan ülkenin hâlâ salgından etkilenmediğini ifade ederken, bölge sakinlerinin ‘toza’ karşı maske takmalarını ve sosyal mesafe kurallarına saygı göstermelerini tavsiye etti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dün yaptığı açıklamada tüm ülkelerin, temel sağlık önlemlerine uymaması halinde koronavirüs (Kovid-19) salgınının daha da kötüleşeceğini duyurdu. WHO Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus örgütün Cenevre’deki merkezinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Açık sözlü biri olmama izin verin… Çok fazla ülke yanlış istikamette gidiyor ve virüs hala bir numaralı halk düşmanı olmaya devam ediyor. Eğer temel önlemler izlenmezse bu salgının gittiği tek yol kötünün daha da kötüye dönüşmesi. Ancak bu şekilde olması gerekmiyor. Size karşı açık olmak istiyorum: Yakın gelecekte normal duruma dönüş olmayacak.”

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, salgın, geçtiğimiz yıl yaklaşık 690 milyon insanı etkileyen açlık sorununu şiddetlendirdiği ve bu durum dünya nüfusunun yüzde 8,9’una denk geldiği kaydedildi.

FAO’nun politika analisti Thebo Mia konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu eğilim devam ederse, 2030 yılına kadar bu sayının dünya çapında 840 milyon kişiyi aşacağı tahmin ediliyor. Bu, 2015’te BM tarafından belirlenen 2030 yılına kadar açlığı sona erdirme hedefinin doğru yolda olmadığı anlamına gelir” dedi.

Diğer yandan Kaliforniya’da gevşetilen korona önlemleri geri geldi. Yükselişe geçen vaka sayıları nedeniyle eyalette bar, restoran ve müze gibi kalabalıkların oluştuğu yerler yeniden kapatıldı. Alınan kararlarda özellikle Los Angeles olmak üzere salgından etkilenen illerin çoğunluğunda spor salonları, kiliseler ve kuaförlerin de kapatılmasına karar verildi.

Los Angeles’ta 600 bin öğrencinin Ağustos ayının ortasına kadar derslerine geri döneceği, ancak salgın durumu nedeniyle online derslere devam edileceği kaydedildi.

Şarkul Avsat