Beyrut sahili

Lübnan’da hırsızlık vakaları artıyor

Lübnan’da ekonomik krizin had safhaya çıkmasıyla hırsızlık oranlarında da gözle görülür bir artış yaşanıyor. Zekeriya, karanlık bir gecede sokakta yürürken motosikletle yanına yaklaşan bir adamın  kendisine bıçak dayayarak çocuklarına yiyecek alabilmek için para istediğini söyledi.

Lübnan İç Güvenlik Güçleri’nin verilerine göre özellikle hırsızlık oranlarında geçen yıla oranla artış yaşanıyor. Ekonomik durumun kötüleşmesi, yüksek yoksulluk ve işsizlik oranları suçların artmasına sebep oluyor.

37 yaşındaki Zekeriya el Ömer, Beyrut’un el Hamra bölgesinde, 5 Temmuz gecesi yürürken başına gelenleri aktardı. Motosikletiyle yanında duran birinin kendisine bıçak doğrultarak şunları söylediğini aktardı:

“Tek kelime etme, sana zarar vermek için burada değilim. Para vermek veya bir şeyler satın almak için benimle herhangi bir mağazaya gelmeni istiyorum. Çocuklarımı evde yiyeceksiz ve ağlarken bıraktım.”

Zekeriya korkuyla cebindeki parayı 40’lı yaşlarındaki adama verdiğini belirttiği açıklamasına şöyle devam etti:

“Bana doğru geri geldiğini görünce çok korktum. Adam ağlamaya ve özür dilemeye başladı. Parayı bana iade etmek istedi. ‘Ben hırsız değilim, açım ve çocuklarım da aç’ dedi.”

Zekeriya işini kaybettiğini ve artık kirayı ödeyemediğini söyleyen adamdan parayı geri almayı reddetti. Kendisini affettiğini söylediğini, biraz korktuğunu ve üzüntüden çökmüş adamın karşılaştığı durumun zor olduğunu kaydetti.

Bir güvenlik kaynağı yaptığı açıklamada hırsızlık olaylarının ağrılıklı olarak bebek maması, gıda ve ilaçlara yönelik gerçekleştiğini belirterek birçok suçlunun ifadelerinde bu malzemeleri çaldığı için özür dilediğini aktardı.

Lübnan’da ülkenin yakın tarihinin en kötü ekonomik krizi ışığında on binlerce kişi işlerini veya maaşlarının bir kısmını kaybetti. Lübnan halkının neredeyse yarısı yoksulluk sınırının altında yaşıyor. İşsizlik oranı ise yüzde 35’e dayandı.

Lübnan’ın büyük ölçüde ithalata dayalı bir ülke olduğu gerçeğine dayanarak bebek maması ve çocuk bezleri fiyatlarında artış yaşandı. Sosyal medya aracılığıyla sütlerini çocuk bezleri ile takas etmek isteyen anneler bile var.

Bir eczane sahibine göre en ucuz çocuk bezi fiyatı 15 bin Lübnan lirasından 34 bin liraya yükseldi. Bir yaş üstü bebek maması fiyatlarında da büyük artış yaşandı. Ürünün fiyatı 35 bin liraya ulaştı.

Lübnan İç Güvenlik Güçleri ev, dükkan ve eczanelerde yıl içerisinde 863 hırsızlık vakasının gerçekleştiği bilgisini paylaştı. Bu sayının geçen yıl 650 olduğu belirtildi.

Lübnan’da sosyal medyada yayınlanan bir videoda gece yarısından sonra Beyrut’taki restoranlardan birinden büyük bir kasa alan ve sokakta taşıyan üç kişinin olduğu görülüyor.

Videodaki şahıslar açamadıkları kasayı duvardan çıkarırken görüntülendiler.

Son aylarda likidite eksikliğine tanıklık eden Lübnanlılar, bankaların nakit operasyonları üzerindeki kısıtlamaları sıkılaştırması ve özellikle dolar cinsinden fonları çekmesiyle paralarını evlerinde muhafaza ediyorlar. Bazıları ise gayrimenkule veya arabaya yatırım yapıyor.

İç Güvenlik Güçleri istatistiklerine göre bu yıl 303 araba çalındı. 2019’un ikinci yarısında ise bu rakamın 273 olduğu bilgisi paylaşıldı.

Şarkul Avsat