IMF Başkanı Kristalina Georgieva

IMF: Koronavirüs ekonomik krizi yeni bir aşamaya girdi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) salgınından kaynaklanan krizin yeni bir aşamaya girdiğini ve bu aşamanın ‘adil ve sürekli bir ekonomik canlanma’ için esneklik gerektirdiğini söyledi.

Georgieva, G20 toplantıları öncesi yayınladığı blog yazısında gereken öncelikleri şöyle sıraladı:

– Eğer sosyal koruma önlemleri artırılmayacaksa olduğu gibi sürdürülmesi

–  Ekonomiyi canlandırmak için kamu harcamalarının sürdürülmesi

– Daha adil, çevreci, sürdürülebilir, akıllı ve özellikle daha fazla dirençli bir dünyayı yeniden inşa etme fırsatının kaçırılmaması. Bu fırsat yüzyılda bir gelir.

Georgieva konuşmasında, varlıkların çarpıtıcı değerleri, öncelikli malzemelerin fiyatlardaki değişkenlik, korumacılığın artışı ve siyasi bunalıma ilişkin risklere dikkat çekti.

Kovid-19 için ilaç ve tedavi araştırmalarındaki belirgin ilerlemenin ekonomik faaliyetleri ve güveni canlandırabileceğini söyleyen Georgieva, “Bu alternatif senaryolar belirsizliği gösteriyor. Belirsizlik çok yüksek” dedi.

IMF, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı öncesi “G20 Gözlem Notu” raporunu yayımladı.

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 4,9 daralmasının beklendiğinin anımsatıldığı raporda, “Gelecek yıl ılımlı bir toparlanma bekleniyor, iflaslar ve devam eden işsizlik görünüm üzerinde olası iz bırakacak. Yoksulluk ve eşitsizlik daha da kötüleşecek.” değerlendirmesinde bulunuldu.

IMF 24 Haziran’da yaptığı açıklamada, mevcut krizin beklenenden daha şiddetli olduğuna ve canlanmanın da aynı şekilde beklenenden daha yavaş gerçekleşeceğine işaret ederek, ‘bunun bir başka kriz gibi olmadığı’ uyarısında bulunmuştu.

Şarkul Avsat