Saad Hariri

Hariri’den Başbakan Diyab’a Arap ülkeleri eleştirisi

Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri, mevcut Başbakan Hasan Diyab’ın Arap ülkelerine müdahalelerle ilgili konuşmasını tahkir edici bularak, Lübnan Kamu Güvenliği Genel Müdürü Binbaşı General Abbas İbrahim’in Arap ülkelerine ve Büyükelçilere olan hareketine övgüde bulundu.

Hariri basın toplantısı sırasında, “Başbakan’ın Arap ülkelerine müdahalelerden bahsettiği konuşması için üzgünüz” diyerek bu konuda konuşmanın başbakanın pozisyonunu tahkir ettiğini belirtti.

Suudi Arabistan ve tüm Körfez ülkeleriyle olan ilişkinin mükemmel olduğunu dile getiren Hariri, General Abbas İbrahim’in hareketinin gerekli olduğunu aktardı. Hariri açıklamasında, “Arap Birliği’ndeyiz. Özellikle Lübnan’ında içinde bulunduğu Körfez ülkelerinde benzeri görülmemiş bölgesel bir tırmanış var. Bu nedenle Lübnan’ın gerekli reformları sunma ve uygulaması konusunda yardım alabilmek için bu ülkelerle iletişimde olması gerekiyor” dedi.

Lübnan’ın genel tarafsızlığı konusuna değinen Hariri, “Tarafsızlık, kendini mesafelendirmek anlamına gelmez mi?, Siyasi partiler tarafından, özellikle (Hizbullah) uygulandı mı? gibi sorular sorarak, “Bölgedeki tüm sorunlardan kendimizi uzak tutmalıyız. İşte bu tarafsızlık. Lübnan dünyaya açık olmalı, ekonomiyi başlatmalı ve ülkemizi ABD ile İran arasındaki çatışmadan uzak tutmalı ” şeklinde konuştu.

Uluslararası Mahkeme’nin kararıyla ilgili olarak Hariri, “İlgili tüm uluslararası kararlara saygı duymalıyız. insanlar hakikat ve adalet talep ettiler” diyerek,  7 Ağustos’ta karar verileceğini ve daha sonra bir konuşma yapacağını vurguladı.

Şarkul Avsat