Kürdistan eyaletindeki saldırıda 2 Devrim Muhafızı öldürüldü

İran kuzey batısındaki Kürdistan Eyaleti’nde meydana gelen silahlı saldırıda iki Devrim Muhafızı öldürüldü, bir Besic milisi ise yaralandı. İran Resmi Haber Ajansı’nın (IRNA), Devrim Muhafızları Ordusu’ndan aktardığına göre, saldırıyı “rejim karşıtı terörist bir grubun” gerçekleştirdiği belirtildi.

Devrim Muhafızları Seyyid-i Şüheda Karargahı tarafından yapılan açıklamada, “Dün gece saatlerinde Kürdistan eyaletindeki Servabad kentine bağlı Oraman bölgesindeki Bolbar köyüne düzenlenen saldırıda, koronavirüs salgınıyla mücadele için bölge halkına yardım eden Seferberlik Kurumu güçleri, belediye personeli ve yerel halktan oluşan grupta üç kişi vurulduğu, saldırıda iki kişinin öldüğü ve bir kişinin de yaralandığı” bilgisine yer verildi.

Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, saldırının “devrim karşıtı terörist bir gruba bağlı zümreler tarafından” gerçekleştirildiği bilgisine yer verilirken, Muhafızların konuyu yakından takip ettiği, saldırıya karışanları soruşturacağı ve ortaya çıkaracağı” ifade edildi. Öte yandan saldırıyı gerçekleştiren “terörist grubun” niteliği ya da saldırının hangi grup tarafından gerçekleştirildi konusunda bir açıklama yapılmadı.

İran, yaklaşık kırk yıldır, Kürt grupların Devrim Muhafızları’na ve onlara bağlı Besic Gücü ve kurumlarına yönelik saldırılarına tanıklık ediyor.

Şarkul Avsat