Kuveyt, yabancı işçilere kota uygulamayı öngören yasa tasarısını onayladı

Kuveyt Ulusal Meclisi komitesi, ülkede yaşayan yabancı işçi sayısı için kota öneren ve ülkenin nüfus oranını Kuveytlilerin lehine değiştirmek üzere hazırlanan bir yasa tasarısını onayladı.

Ülkedeki yabancı işçilerin oldukça önemli bir kısmını Hindistanlı işçiler oluşturuyor. Yeni yasaya göre, Hindistanlı işçilerin oranı, yerli nüfusun oranının yüzde 15’ini geçmesine izin verilmeyecek. Buna göre yaklaşık 800 bin Hindistanlı işçinin ülkeden ayrılması gerekiyor.

Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah el Halid es Sabah geçen ay ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan yabancı işçilerin oranının yüzde 30’una düşmesini istediğini söyledi. Bu da ülkedeki yabancı işçi sayısının yaklaşık 2,5 milyon kadar azalması anlamına geliyor.

Şeyh Sabah, ülkenin en büyük gazetelerinin editörlerine yaptığı açıklamada, Kuveyt’in 4,8 milyonluk nüfusunun yaklaşık 3,4 milyonunu yabancılardan oluştuğunu ve “bu çok büyük bir oransızlık ve bu oransızlığı gidermek için gelecek için bir zorunluluğumuz var” ifadelerini kullandı.

Yasa tasarısı, görüşülmek üzere yetkili komiteye gönderildi.

Haziran ayında, devlete ait Kuwait Petroleum Corporation ve bağlı ortaklıkları, yabancı işçilerin istihdamının 2020-21 yılı için yasaklanacağını söyledi. Devlet ve kamu hizmeti işleri içinde benzer planlar söz konusu.

Geçen yıl Milletvekili Safa Al Haşim, Kuveytlilerin nüfusunun ülkede yaşayan insanların yüzde 50’sinden fazlasına sahip olmanın gerekli olduğunu ifade etti.

Parlamento seçimlerinin bu yıl yapılması planlanıyor ve yabancı işçi karşıtı söylem bazı seçmenler için cazip bir seçim vaadi. Özellikle de maaşı iyi olan devlet işleri konusunda yabancı işçi karşıtı söylemler vatandaşlara daha cazip geliyor. 2019’un sonunda Kuveytlilerin özel sektördeki iş gücü oranı sadece yüzde 19.

Ülkedeki yabancılar, Kuveyt’in koronavirüs vaka sayısının çoğunluğunu oluşturduğu ve hastalığın bu kadar hızlı yayılmasının nedeni olarak da aşırı kalabalık kamplarda yaşayan göçmen işçiler olarak açıklandı.

The National