NASA ve ESA, güneşin şimdiye kadar çekilmiş en yakın fotoğraflarını paylaştı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ortak yürütülen Güneş Yörünge Kaşifi Solar Orbiter projesi kapsamında güneşin şimdiye kadar çekilmiş en yakın fotoğraflarını paylaştı.

Görüntüler, bilim adamlarının ‘kamp ateşleri’ olarak adlandırdığı binlerce küçük güneş patlamasıyla dolu sahneyi ortaya çıkardı.

Belçika Kraliyet Gözlemevi’nde uzay fizikçisi ve Güneş Yörünge Kaşifi’ndeki baş araştırmacı olan David Berghmans dün düzenlediği basın toplantısında, “Görüntüler geldiğinde, ilk düşündüğüm şey, ‘Bu mümkün değil. Sahne o kadar büyük olamaz’ oldu” dedi.

ESA ve NASA ortaklığında Şubat ayında fırlatılan Solar Orbiter uzay aracı, güneşin 77 milyon kilometre yakınına gelerek söz konusu görüntüleri çekti.

ESA’nın Güneş Yörünge Kaşifi projesinde araştırmacı olan Daniel Müller, “Güneş’e daha önce bir kamerayla hiç bu kadar yaklaşmamıştık. Üstelik bu, Güneş Yörünge Kaşifi’nin uzun ve destansı yolculuğunun sadece başlangıcı” yorumunda bulundu.

Uzay aracının ana görevi güneşin kutup bölgelerini incelemek olurken, araştırmacıların güneş rüzgarının kökenini anlamalarına da yardımcı olacak.

Şarkul Avsat