Suudi Arabistan İnsan hakları komisyonu yetkilileri 2 bin 94 hapishaneyi ziyaret etti

Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu (HRC) yayınladığı raporunda, bir yıl içinde ülkedeki hapishane ve gözaltı merkezlerine 2 bin 94 ziyaret gerçekleştirdiğini açıkladı.

HRC sözcüsü Norah el Hakbani, yapılan ziyaretlerin amacının hükümlü ve tutukluların Suudi Arabistan yasa ve yönetmeliklere uygun bir şekilde haklarını sağlamak olduğunu ifade etti.

Komisyonun ziyaret ettiği yerler arasında 835 gözaltı merkezi, 614 genel hapishane, 557 güvenlik tesisi, 49 sosyal gözlem merkezi ve 39 kızlar için bakım merkezi yer alıyordu.

El Hakbani, evrak işlerinin elektronik işlemlerle değiştirilmesinin yetkililer ve kurumlar arasındaki işbirliğinin artmasına ve gerekli prosedürleri hızlandırmak için yeni mekanizmaların kullanılmasıyla büyük ilerleme kaydedildiğine vurgu yaptı.

Özel tesislerde kalması gereken hükümlü ile tutuklu kategorilerine ev sahipliği yapması başlatılan inşaat işlerinin hızlı bir şekilde tamamlanması gerektiğine de dikkat çekti.

El Hakbani, HRC’nin hükümlü ve tutukluların haklarının ihlallerin olup olmadığını tespit etmek için Suudi Arabistan’ın çeşitli bölgelerinde bulunan diğer devlet kurumlarına 414 ziyaret gerçekleştirdiğini de ifade etti.

HRC sözcüsü, “Barınak ve sosyal kurumlara 259, hastanelere ve sağlık merkezlerine 117, eğitim kurumlarına yapılan 20 ziyaretin yanı sıra çok sayıda farklı kuruma ziyaret gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Arab News