Suudi Arabistan: OPEC+ Anlaşması 2022 yılına kadar uzatılmalı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve örgüt dışındaki bazı ham petrol üreticisi ülkeler arasındaki ortak işbirliği noktasında, OPEC+ anlaşmasını 2022 yılına kadar uzatılmasını sağlamak için yeni belirtiler olduğunu dile getirdi. Bakan aynı zamanda petrol pazarının koronavirüs (Kovid-19) krizinin etkilerini henüz atlatmadığını vurguladı.

Prens Abdulaziz bin Selman dün video konferans sistemi üzerinden yaptığı açıklamada, “Petrol piyasası henüz Kovid-19 tünelinden çıkmadı” ifadelerini kullanarak, gelecek dönemde yapılacak daha birçok uygulama olduğunu ifade etti.

Enerji Bakanı açıklamasında, “Salgın tamamen ortadan kalkana kadar toparlanma sisteminin bir parçası olarak petrol piyasasını denetleyen bir ekip tarafından her ay toplantı yapılmasına karar verdik” dedi. Bakan, söz konusu anlaşmanın 2022 yılının Nisan ayına kadar devam edeceğine dikkati çekerek “Anlaşmada, anlaşmanın 2022 yılına kadar uzatılıp uzatılmayacağını değerlendirmek için Aralık ayında bir toplantı düzenleneceği açıkça belirtiliyor” dedi.

Prens Abdulaziz bin Selman, “Geçtiğimiz Mart ayında yapılan OPEC+ toplantısının ardından büyük bir üzüntü duydum… O akşam bir anlaşmaya varılmadan toplantıdan çıkmak zordu. Gönüllü olmaktan ve başkalarının yükünü sırtlanmaktan yorulduk” dedi.

Bununla birlikte bakan video konferans üzerinden yaptığı açıklamasında “OPEC+ üye ülkelerinin yaptığı işbirliği bize, güçlü ve doğru bir karar aldığımızı gösteriyor” dedi. Aynı zamanda hiç kimsenin çıkarlarına ters düşmeyecek bir şekilde daha sonraki telafi etme fırsatına hemen uyamayanlar için olası araçlar bulmanın gerekli olduğunu vurguladı.

Prens Abdulaziz bin Selman, petrol üretim kesintisine uyulmamasının geçmişte birçok üretim kesintisi anlaşmasını sekteye uğrattığını söyleyerek, herkesin karar alma sürecine katılması gerektiğini vurguladı.

Enerji Bakanı, anlaşma kararlarına uymayan ülkeler tarafından ciddi vaatlerin verildiği son toplantının sonucunda olumlu sonuçlar elde edildiğini dile getirerek, Irak hükümetinin büyük bir çaba gösterdiği işbirliğine ve buna ek olarak Kazakistan ve hatta geçtiğimiz Nisan ayında 330 bin varil ham petrol üretim kesintisi yapmayı reddettikten sonra 2,5 milyon kesinti yapan Rusya’nın benzer çabalarına övgüde bulundu.

Prens Abdulaziz, “Rusya’nın bize yardımcı olduğunu söylemeliyim ve aynı zamanda bu konuda siyasi bir destek olduğunu da itiraf etmeliyim… Petrol üretiminde kesinti yapma konusu Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından belirlenerek yüksek siyasi ve bağımsız bir düzeyde başladı çünkü o zamanki durum ülkeler için etkileyici ve tehlikeliydi” dedi.

Abdulaziz bin Selman, Krallığın rolü, siyasi itibarı ve ekonomik değeri olmasaydı, çalışma sisteminin sağlıklı bir şekilde geliştirilemeyeceğini vurguladı.

Diğer taraftan resmi veriler, Suudi Arabistan’ın ham petrol ve petrol üretimleri dahil olmak üzere toplam petrol ihracatının Nisan ayında günde 11,34 milyon varil iken bu sayının Mayıs ayında günde 7,48 milyon varile düştüğünü ortaya koydu.

Krallık ve OPEC üye ülkelerinin aylık ihracat verileri örgütün web sitesinde yayınlanan Joint Organisations Data Initiative (JODI) adlı uluslararası veri tabanına yükleniyor.

Suudi Arabistan’ın petrol ihracatı, Mayıs ayında yüzde 41,2 oranında keskin bir düşüş yaşadı. Bu da bir önceki ay ile kıyaslandığında günlük 4,217 milyon varile denk geliyor. Ham petrol ihracatı Nisan ayında günlük 10,237 milyon iken bu sayı Mayıs ayında 6,02 milyona ulaştı.

Buna karşılık Suudi Arabistan petrol ürünleri ihracatı, Mayıs ayında aylık bazda 358 bin varil artış gösterdi. Nisan ayındaki 1,098 milyon varile kıyasla ürün ihracatı günlük 1,456 milyon varile ulaştı. Suudi Arabistan’ın petrol stokları 4,06 milyon varil artarak Mayıs ayının sonunda 147,6 milyon varile ulaştı.

Şarkul Avsat