Suudi Arabistan’da normal yaşama dönüş yolunda çalışmalar sürüyor

Suudi Arabistan’da vatandaşlara yönelik sağlık testlerinin yapılması kapsamında oluşturulan Tatman ve Teekküd (Sağlık Hizmetleri Merkezleri/ Kovid-19 vakalarına yönelik uygulamaların gerçekleştirildiği merkezler) klinikleri koronavirüs vakalarında ardı ardında düşüş tespit edilmesi ile normal hayata dönüşe yaptığı katkılarını sürdürüyor.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, Tatman kliniklerinin ve Teekküd merkezlerinin, koronavirüs testi yaptırmak isteyen bir milyon 24 bin 489 kişiye hizmet verdiğini belirtti.

Suudi Arabistan’da dün 2 bin 764 yeni vaka kaydedildi. 4 bin 574 kişinin sağlığına kavuştuğu ülkede 45 kişi ise yaşamını yitirdi. Toplam vaka sayısı 243 bin 238’e yükselirken vakaların 53 bin 246’sı halen tedavi görüyor. 2 bin 206 kişinin durumu ise kritik. Suudi Arabistan’da iyileşenlerin sayısı toplam 187 bin 622’ye ulaşırken şu ana kadar 2 bin 370 kişi ise öldü.

Dr. el-Abdulali, Suudi Arabistan’ın sürekli iyileşen vaka sayısı ile diğer ülkelerden farklılık gösterdiğini belirttiği açıklamasında koronavirüs ile enfekte olanlar ve kritik vakalar göz önüne alındığında iyileşen vaka sayısında artış olduğunun gözlemlendiğini vurguladı.

Umman

Umman Sağlık Bakanlığı’nın ulusal çaptaki Kovid-19 salgını tarama çalışmaları devam ediyor.

Ülkede her biri beşer kısımdan oluşan 4’er tur tarama çalışmaları yapılıyor. Önümüzdeki 10 hafta boyunca sürecek olan çalışmaların her bir kısmı arasında 2 hafta bulunuyor. Her turda tüm illerden 380-400 arasında katılımcı alınıyor. Toplam katılımcı sayısının 20 bin kişiyi aşması bekleniyor. Araştırmayla Kovid-19 virüsünün toplumda ne kadar yayıldığının ölçülmesi hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığı, perşembe günü bin 327 yeni vakanın kaydedildiğini böylece toplam vaka sayısının 62 bin 574’e yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık 9 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ülkede kaydedilen toplam ölüm sayısının 290’a yükseldiğini bildirdi. Bin 52 kişinin sağlığına kavuştuğu ülkede toplam iyileşen vaka sayısının 40 bin 90 kişiye ulaştığını bilgisini verdi.

Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı perşembe günü 791 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini, toplam vaka sayısının 57 bin 668’e yükseldiğini ve 3 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ile toplam ölü sayısının 402 olduğunu duyurdu.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı dün erken saatlerde yaptığı açıklamada son 24 saatte 648 kişinin daha iyileştiğini böylece toplam iyileşen sayısının 47 bin 545’e ulaştığını bildirdi.

Kuveyt Sağlık Bakanı Dr. Basil es-Sabah perşembe günü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ile ağustos ayı başından itibaren Uluslararası Kuveyt Havalimanı’nda ticari uçuşları yeniden başlatma planının gözden geçirilmesine yönelik bir toplantı düzenledi.

Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı perşembe günü 4 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini, toplam ölü sayısının 120’ye yükseldiğini bildirdi. Ülkede 482 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı yeni vakalardan 260’ının göçmen işçilerden olduğunu,, 216’sının daha önce duyurulan vakalar ile temas kuranlardan oluştuğunu ve 6 vakanın ise yurt dışından gelen kişilerde tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlık, 567 kişinin daha iyileşmesi ile sağlığına kavuşanların sayısının 30 bin 320’ye yükseldiğini, mevcut vaka sayısının ise 4 bin 120 kişi olduğunu açıkladı.

Katar

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı ülkede 494 yeni koronavirüs vakasının daha tespit edildiğini, 531 kişinin sağlığına kavuşması ile iyileşenlerin sayısının toplam  102 bin 168’e ulaştığı bilgisini verdi. Bakanlık açıklamasında ayrıca bir kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği bilgisini paylaştı.

Şarkul Avsat