Suudi Arabistan’dan hamile kadınlara pandemi uyarısı

Suudi Arabistan Sağlık bakanlığı, hamile kadınların komplikasyonları nedeniyle risk altında olduğunu düşünüyor ve bu nedenle hamile kadınların Kovid-19 salgınına karşı ilan edilen ihtiyati tedbirlerin alınmasına özellikle dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Bakanlığın bu konudaki uyarıları, çok sayıda kişinin enfeksiyonun, hamile kadınlar üzerinde sağlık etkileri hakkındaki endişelerini açıklamalarının ardından yapıldı. Bakanlık, el hijyenine önem göstermenin, virüsün yayılmasını önlemek için sosyal mesafeye uymanın ve sosyal mesafeye uymanın zor olduğu yerlerde maske takmanın önemini de tekrarladı.

ENFEKTE OLAN HASTA SAYISI

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı çarşamba günü, ülkede 3 bin 36 yeni vaka duyurdu. Açıklanan yeni vakalarla birlikte ülkede enfekte olan toplam vaka sayısı 220 bin 144’e yükseldi.

Suudi Arabistan’da şu an 60 261 aktif vaka var ve bunlardan 2 bin 263’ü kritik durumda.

Yeni açıklanan vakaların yüzde 37’si kadın, yüzde 63’ü erkek. Enfekte olanların yüzde 86’sı çalışma yaşındaki yetişkin insanlardan oluşurken, yüzde 5’i 65 yaşın üzerindeki insanlardan ve yüzde 9’u çocuklardan oluşuyor.

Suudi Arabistan’da şimdiye kadar 158 bin 50 kişinin koronavirüs tedavisi başarılı geçti ve iyileşti. Çarşamba günü 42 yeni ölüm vakası bildirildi ve yeni sayıyla birlikte ülkede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 2 bin 59’a yükseldi.

Arab News