İngiltere, Rusya’yı Kovid-19 aşı araştırmalarını çalmakla suçluyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab yaptığı açıklamada Moskova’nın koronavirüse karşı aşı geliştirmek için yürütülen çalışmalara ait verileri çalmayı amaçlayan siber saldırılara karıştığından “kesinlikle emin” olduğunu söyledi. Rusya ise siber saldırı iddialarını reddederek “kabul edilemez” bir eylem olarak nitelendirdi.

İngiltere, ABD ve Kanada hükümeti perşembe günü yaptıkları açıklamada, Rus istihbarat teşkilatının parçası olduğu söylenen bir Rus hacker grubunun İngiltere, Kanada ve Amerika’da koronavirüse karşı aşı geliştirilmesinde rol oynayan akademik kurumlara siber saldırıda bulunduğunu iddia etmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab Sky News TV’ye yaptığı açıklamada, “Rus istihbarat servislerinin aşı geliştirilmesine yönelik araştırmalardan yararlanmak veya sabote etmek için bir siber saldırıya katıldığından eminiz” dedi.

Bakan, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Dünya koronavirüse karşı mücadelede özellikle bir aşı bulmak için birleşirken Rus hükümetinin bu eyleme katılmasının utanç verici ve kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Rusya’ya hesap soracağız ve tüm dünyayı yaptıklarından haberdar edeceğiz.”

Rusya’nın Londra Büyükelçisi Andrei Kelin ise dün yaptığı açıklamada Rus istihbarat servislerinin koronavirüs aşı araştırmalarına yönelik siber casusluk yapmaya çalıştığı iddialarını yalanladı.

Kelin, BBC’de yayınlanan The Andrew Marr Show’da yaptığı röportajda, “Bu hafta Londra, Ottava ve Washington tarafından Rus istihbarat servislerinin aşı geliştiren kurumları hedef alan ve saldırganların Rus istihbarat servislerinin bir parçası olduğunu “neredeyse kesin” gördükleri suçlamaları asılsız” dedi. Kelin sözlerinin devamında, “Bu asılsız hikayeye hiç inanmıyorum. Mantıksız” ifadelerini kullandı. Söz konusu korsanları ilk kez İngiliz medyasında duyduğunu belirten Kelin “günümüzde siber korsanlık eylemlerinin bir ülkeyle ilişkilendirilmesinin imkansız olduğunu” ifade etti.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), Cozy Bear olarak da bilinen hacker grubu APT29’un Rus istihbarat servislerinin bir parçası olduğunu “neredeyse kesin” gördüklerini doğruladı ve Kanadalı ve ABD’li meslektaşlarının da aynı sonuca ulaştığını kaydetti.

Kelin, İngiliz hükümetinin “Rus aktörlerin” 12 Aralık’ta seçim kampanyası dönemi sırasında, Londra ve Washington arasında serbest ticaret anlaşmasına yönelik Brexit müzakereleriyle ilgili belgeler yayınlayarak yasama seçimlerini engellemeye çalıştığına yönelik suçlamalarını da reddetti. Rus büyükelçisi, Rusya’nın bu iki noktadan ayrı olarak, Londra ile son diplomatik tartışmalara son verip İngiltere ile ticari ilişkiler geliştirmeye hazır olduğunu açıkladı.

Eski bir Rus ajanı Sergey Skripal’ın İngiltere’nin güneybatı bölgesindeki Salisbury kentinde zehirlenmesinden bu yana Londra ve Moskova arasındaki ilişkiler kötü bir şekilde ilerledi. Rusya zehirlenme olayı ile ilgili herhangi bir müdahaleyi reddetti, ancak konu Londra ve müttefikleri ile Moskova arasında diplomatların karşılıklı olarak sınır dışı edilmesine yol açtı. İki ülke arasındaki diyalog, 11 aylık bir aradan sonra Şubat 2019’a kadar yenilenmedi.

Şarkul Avsat