Oxford uzmanları: Kovid-19 aşısı bu yıl piyasaya sunulabilir

Oxford Üniversitesi’nde Kovid-19 için aşı geliştirmek üzere yürütülen çalışmada yer alan  uzmanlar, aşının yıl sonuna kadar piyasaya sunulmasının bir olasılık olduğunu, ancak bir kesinliği olmadığını açıkladı.

Çalışmadaki isimlerden Sarah Gilbert, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Aşının piyasaya sunulması için yıl sonu hedefi bir olasılık ama bunun kesinliği yok çünkü üç şeyin olması gerekiyor” dedi.

Pazartesi günü açıklanan verilere göre, AstraZeneca İlaç Şirketi’ne lisanslanan henüz deney aşamasındaki aşı, yıl sonuna kadar kullanımına başlanabileceği beklentisini artırarak erken evre klinik çalışmalarda bir bağışıklık tepkisi üretti.

Gilbert açıklamasında, aşının ileri evre çalışmalarda işe yaradığının görülmesi, yüksek miktarlarda üretilmesi ve düzenleyicilerin acil kullanım için hızla lisans vermesi gerektiğine dikkat çekerek, “Çok sayıda insanın aşılanmaya başlamasından önce bu üç şeyin hepsi gerçekleşmeli” dedi.

Deneyler, Oxford Üniversitesi tarafından koronavirüse karşı koymak için geliştirilen aşının güvenli olduğunu ve bağışıklık sisteminin virüse karşı mücadele ettiğini gösterdi.

Deneylerin, vücutlarının virüsle savaşmasını sağlayan antikor ve beyaz kan hücrelerinin üretimine yol açan aşı ile enjekte edilen yaklaşık bin 77 kişiyi içerdiği biliniyor.

BBC’nin uzmanlardan aktardığı habere göre, araştırmacılar ilk bulguların çok umut verici olduğunu ama aşının korunmak için yeterli olacağını söylemek için daha kapsamlı araştırmaların sonuçlarının beklenmesi gerektiğini ifade etti.

Şarkul Avsat