Suudi Arabistan Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkanı

Suudi Arabistan’da yolsuzluk davalarına karışanlar için cezalar belli oldu

Suudi Arabistan Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu dün farklı davalarda yer alan isimlerin aldıkları hapis ve para cezalarını duyurdu.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, bölgelerden birinde Genel Mahkemede çalışan ve rüşvetle suçlanan bir hâkimin 4 yıl hapis, 130 bin riyal para cezasına çarptırıldığı, arabuluculuk yapan bir kişinin ise 5 ay hapis ve 20 bin riyal para cezası aldığı belirtildi. Ayrıca bir temyiz mahkemesi de rüşvetle suçlanan bir çalışana 4 yıl hapis ve 100 bin riyal para cezası verirken, bir başka sanık da aynı cezaya çarptırıldı.

Açıklamada, 800 bin riyal ve sınır dışı edilme cezası alan iki kişi için 2 buçuk yıl hapis cezası verilirken, rüşvetle elde edilmiş 799 bin 500 bin riyal paraya el konulduğu kaydedildi. Bahsi geçen kişilerin kara para aklama ve ticari gizlilik suçlarından aldıkları hapis cezalarını çekmelerinin ardından sınır dışı edileceği aktarıldı.

Komisyon, Eğitim İdaresi’nde çalışan iki kişiye, zimmete para geçirme, kamu fonu israfı, kara para aklama gibi suçlar yöneltildiğini bildirdi. Suçlulardan biri 10 yıl hapis cezası alırken, bir milyon 20 bin riyal ise para cezasına çarptırıldığı aktarıldı. Bahsi geçen kişiler zimmetine geçirdiği miktarı geri iade etmeleri şartı bulunuyor. Diğer sanık ise 9 ay ay hapsin yanı sıra 20 bin riyal para cezasına çarptırıldı.

Ceza verilen kimselerden bir diğerleri ise İskan Bakanlığı’nda çalışan iki görevli. Haklarında rüşvet, kara para aklama, kamu görevini kişisel çıkarları için kullanan kimseler 8 yıl hapis ve iki milyon riyal para cezasına çarptırıldı. Komisyon tarafından yapılan açıklamada, bahsi geçen kişilerin zimmetine geçirdiği mal ve mülklerin iade etmesi şartı bulunuyor. Suçluların ayrıca 4 yıl boyunca seyahat etmeleri de yasaklandı.

Komisyon soruşturma prosedürlerin tamamlanmasının ardından başkent Riyad’da bir dizi proje uygulayan şirketlerde rüşvet, zimmete para geçirme ve kamu malı israfı ile suçlanan 23 sanığın 6 aydan 5 yıla kadar değişen sürelerce hapis ve para cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Savunma Bakanlığı’nda görev yapan üç çalışanda zimmete para geçirmek suçundan ceza aldı. Sanıklardan biri 5 yıl hapis ile 20 bin riyal hapis cezasına çarptırılırken, bir diğerine ise 3 yıl hapis ile 30 bin riyal para cezası verildi. Bir diğer ayrı sanık ise 3 yıl hapis ve 120 bin riyal para cezasına çarptırılırken, zimmetine geçirdiği meblağı geri iade etmesi şartı konuldu.

Şarkul Avsat