Yeni tedaviyi alan bir hasta

Vücut tarafından üretilen proteine dayalı korona tedavisi için umut verici sonuçlar alındı

Klinik bir deneyin ön sonuçları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için geliştirilen yeni bir tedavinin, yoğun bakım ihtiyacı olan hasta sayısını önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

İngiltere merkezli Synairgen şirketinin geliştirdiği yeni tedavide, vücudun viral bir enfeksiyon kapması durumunda yine vücudun ürettiği ‘interferon beta’ adlı proteini kullanılıyor.

Tedavi, sprey yoluyla proteinin doğrudan Kovid-19 hastalarının akciğerlerine gitmesini ve böylece bağışıklığın uyarılarak yanıt vermesini sağlamayı hedefliyor.

Şirket, İngiltere’deki 9 hastanede tedavi için başvuran 101 Kovid-19 hastası üzerinde deneme yaptı. Katılımcıların yarısına yeni ilaç verilirken, diğer yarısına ‘placebo’ olarak bilinen pasif ilaç verildi. Bunun amacı iki grup arasında hangi farkların ortaya çıkacağını bilmekti.

İlk bulgular, yeni tedavinin Kovid-19 hastalarında durumun kötüleşme olasılığını yüzde 79 oranında azalttığını gösterdi.

Synairgen şirketi, tedavi uygulanan hastaların iyileşme olasılığının diğerlerinden 2-3 kat daha fazla olduğunu, sağlıklarının kötüleşmediğini ve hastalıkları sırasında bazı günlük aktiviteleri yapabildiklerini belirtti.

Şirket, yeni tedaviyi alan hastalarda nefes darlığında belirgin bir düşüş görüldüğünü ekledi.

Şarkul Avsat