Suudi Arabistan Kurban Bayramı’nda koruyucu önlemlerini açıkladı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Kurban Bayramının yaklaşması ile yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunmak için bayram buluşmalarında koruyucu önlemlerin alınmasını, görüşmeler sırasında kişi sayılarının artırılmamasını, kişisel koruyucu önlemlerin alınmasını ve sosyal mesafenin korunmasını vurguladı.

Kuveyt ve Umman da normal hayata dönüşün üçüncü aşamasına başlıyor…

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali “Bu günlerde birçok buluşma gerçekleşecek, bu iletişimin üzücü bir duruma sebep olmasını istemiyoruz” dedi ve düne kadar ülke genelinde 3 milyon kişiye koronavirüs laboratuvar testi yapıldığına dikkat çekti.

Ülkedeki koronavirüs salgına dair son gelişmeler ile ilgili olarak, Sağlık Bakanlığı 2 bin 238 yeni vakanın kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 260 bin 394’e yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı aktif vaka sayısının 44 bin 269’a yükseldiğini açıkladı. Bakanlık 3 bin 92 vakanın daha sağlığına kavuştuğunu böylece iyileşen vaka sayısının 213 bin 490 kişi olduğunu ayrıca 34 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesinin ardından toplam ölüm  sayısının 2 bin 635’e yükseldiğini belirtti.

Kuveyt

Kuveyt Hükümet Sözcüsü Tarık el-Mizrim perşembe günü, Bakanlar Kurulu’nun salı gününden itibaren aşamalı normal hayata dönüşün üçüncü adımına geçilmesine karar verdiğini duyurdu.

Üçüncü aşama, kısmi sokağa çıkma yasağının sonlandırılması, oteller ve tatil köylerinin açılması, devlet dairelerindeki çalışan sayısının toplam çalışan sayısının yüzde 50’sine yükseltilmesi, taksilerin aynı anda sadece bir yolcu almasına izin verilmesi ile tekrar çalışmaya başlaması, bölgesel izolasyon ihtiyacının değerlendirilmesi, belirlenen sağlık koşulları ile cuma namazlarının camilerde kılınması, sosyal hizmetlere ziyaretlerin tekrar başlatılmasını kapsıyor.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı dün 687 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini, böylece toplam vaka sayısının 61 bin 872 kişiye yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık ayrıca 4 kişinin daha koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısının 421’e yükseldiğini ve 727 kişinin daha iyileşmesi ile iyileşen vaka sayısının 52 bin 247’ye ulaştığını açıkladı.

Umman

Öte yandan Umman Sultanlığı, koronavirüs salgının yayılmaya devam etmesi hakkında uyarıda bulundu.

Umman Sağlık Bakanı Dr. Ahmed es-Saidi dün, önlemlere uyulmadığı takdirde koronavirüsün yayılmaya devam edeceği konusunda uyarıda bulundu.

Es-Saidi, Umman Koronavirüs ile Mücadele Yüksek Kurulu basın konferansında, hastalığın yayıldığı bölgelerde tamamen sokağa çıkma yasağı uygulanana kadar aşamalı olarak yasağın uygulanacağını söyledi. Es-Saidi ailelerin büyük bir çoğunluğunun kurallara uyduğunu  “Ancak hafife alan kişilerin olduğunu, bu yüzden sokağa çıkma yasağı kararının alındığını” söyledi. Bakan sorunun hala var olduğunu ve çözümün sağlanmasında toplumunun temel parça olduğu açıkladı.

Sağlık Bakanı basın konferansında, 6 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile toplam ölü sayısının 355’e yükseldiğini ve bin 99 yeni vakanın kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 72 bin 647’ye yükseldiğini duyurdu.

Bakan ayrıca 3 bin 427 kişinin daha sağlığına kavuşması ile iyileşen vaka sayısının 51 bin 349’a yükseldiğini açıkladı.

Katar

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı, son 24 saatte 373 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini, 377 vakanın daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısının 105 bin 18’e ulaştığını ve bir kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Şarkul Avsat