Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 16 milyonu 430 bini aştı

Dünya üzerinde yeni tip koronavirüs bulaşan kişi sayısı 16 milyonu geçerken, vakaların yarısından fazlası Latin Amerika, Karayipler ve ABD’de görüldü. 1 Temmuz’dan bu yana dünya üzerinden beş milyonu aşkın vaka kaydedilirken, bazı ülkeler ise uygulanan sıkı kısıtlamaları yeniden yürürlüğe koydu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçtiğimiz Cumartesi günü, hiçbir ülkenin bağışıklık kazanmadığına dikkati çekerek, vakaların Amerika kıtası ve Günay Asya gibi yoğun nüfuslu ülkelerdeki geniş yayılımına vurgu yaptı. WHO açıklamasında, hastalığın yayılmasını kontrol etmenin anahtarının vakaların ve onlarla temas halinde olanların takip edilmesi, izole edilmesi ve hastaların tedavi edilmesi olduğunu kaydetti.

ABD’de kriz derinleşiyor

4 milyon 371 bin 839 vakanın kaydedildiği ABD’de 149 bin 849 kişi hayatını kaybetti. John Hopkins Üniversite verilerine göre önceki gün 68 bini aşkın vakanın görüldüğü ülkede bin 67 kişi yaşamını yitirdi. İlkbahar sonunda iyileşmenin kaydedildiği ülkenin güney ve batı eyaletlerinde vaka sayısında hızlı bir artış gözlemlenirken, son günlerde günlük vaka sayısı 60 binin üzerine çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump önümüzdeki sonbaharda okulların açılması ve tüm eyaletlerde maske takılmasını zorunlu kılmak konusunda baskıyla karşı karşıya. Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı Mark Meadows, yeni düzenlemelerin soruna yardımcı olabileceğini ancak salgını sona erdirmeyeceğini söyledi. Meadows açıklamasında, tedavi ve aşıların en nihayetinde salgının üstesinden gelmeye yardım edeceğini aktardı. Dün ABD’ye açıklamalarda bulunan yetkili, ABD’nin aşı konusunda iyi haberler vermeye yakın olduğunu söyleyerek, yönetimin aşı konusundaki iyi haberlere sahip olacağı konusunda iyimser olduğunu bildirdi. Meadows açıklamasında, Trump yönetimin koronavirüs için uzun vadeli çözümler üretmeye çalıştığını vurguladı.

Öte yandan Şili Sağlık Bakanlığı koronavirüs kaynaklı ölü sayısının 13 bini aştığını duyurdu. Şili’de bir günde 4 bin 183 ölüm haftalık rapora eklendi. Şili’de koronavirüsten ölenlerin sayısı bir anda 13 bin 203’e yükseldi. Son 24 saatte 2 bin 287 kişide de korona virüs tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 343 bin 592 kişiye ulaştı.

Yeni yoğun yayılma

Salgında vaka ve ölümleri azaltmayı başarabilen birkaç ülke, vaka sayılarında yeni ve hızlı bir artış yaşıyor. Avustralya dün virüsün yayılmasından bu yana en kötü güne tanık oldu. Alınan katı karantina önlemlerine rağmen ölüm ve enfeksiyon sayısında artış kaydedildi. Son 24 saatte 450 vakanın görüldüğü Avustralya’da ölü sayısı 155 oldu.

Diğer yandan Güney Kore yurt dışı kayaklı 68 kişi dahil olmak üzere toplamda 113 vakanın kaydedildiğini duyurdu. Güney Kore izole tedbirleri almadı ancak virüs bulaşmış kişilerle yakın olanları test etmek ve izlemek için salgın yayılımını sınırlamayı başaran çok sofistike bir strateji izledi.

Sağlık yetkilileri Fransa’da virüsün belirgin bir şekilde arttığını söylüyor. Yetkililer, ABD ve Cezayir dahil olmak üzere 16 ülkeden seyahat için çek yaptırılmasını istedi.

Fransa Başbakanı Jean-Castex, artan vaka sayıları nedeniyle yeni kısıtlamaların ekonomik ve sosyal düzeyde ‘felaket’ olacağını söyledi.

Kademeli olarak kısıtlamalara geri dönüş

İngiltere gibi Avrupa’daki diğer ülkeler ve bölgeler, yolcu kontrol önlemlerini güçlendirdi ve maske zorunluluğunu uygulamaya koydu. Bazı Avrupa ülkelerinde yavaş yavaş hareket kısıtlamalarını yeniden dayatma stratejisi izleniyor. Sunday Times’a göre, İspanya’da tatil yapan İngiliz Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, ülkesinin iki hafta boyunca izole altına alınma adımından şaşırdığını ifade etti. Shapps, hükümetin İspanya’dan İngiltere’ye dönen tüm yolcuların virüs nedeniyle 14 gün karantinada kalması yönünde karar aldığını açıkladı.

Latin Amerika’da ise spor aktiviteleri ve kutlamaların iptali ile ilgili duyurular yapılıyor. São Paulo’da düzenlenen festivaller süresiz olarak ertelenirken, Rio de Janeiro’daki geleneksel Yeni Yıl kutlamaları iptal edildi. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı açıklamada, salgından kurtulduğunu açıkladı. Brezilya’da 2 milyonu aşkın vaka bulunuyor.

Şarkul Avsat