Irak’ta yaralanan 2 protestocu hayatını kaybetti

Irak’ın başkenti Bağdat’taki dün gece gerçekleşen gösteriler sırasında güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan 2 protestocunun tedavi gördükleri hastanede bu sabah hayatlarını kaybettikleri bildirildi.

Kanlı çatışmaların gerçekleştiği Bağdat’taki Tahrir Meydanı, Ekim protestolarının merkezi konumundaydı. Bu eylemler Mustafa el-Kazimi’nin başbakanlık koltuğuna oturduğu Mayıs ayından bu yana karşılaştığı ilk protesto hareketiydi.

Bir kaynak, hayatını kaybeden protestoculardan birinin başına diğerinin boynuna göz yaşartıcı gaz isabet ettiğini bildirdi.

Bağdat ve güney kentlerinin sakinleri, elektrik kesintilerini protesto etmek için dün meydanlara çıktı. Devlet, hava sıcaklıklarının 50 dereceyi aştığı bu ortamda sınırlı saat aralıklarında elektrik hizmeti veriyor.

Geçen yıl Ekim ayında başlayan ve aylarca süren hükümet karşıtı gösterilerde 550’yi aşkın kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 30 bin kişi yaralandı, onlarcası suikaste uğradı ya da kaçırıldı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, göreve başladığı ilk günlerde, protestocu ölümleri ve güvenlik güçlerinin orantısız şiddet kullanımı hakkında soruşturma başlatma sözünü verdi.

Irak’ta faaliyet gösteren insan hakları örgütleri, Kazimi’nin selefi olan Adil Abdulmehdi hükümetini protestoculara karşı dünyanın diğer ülkelerinde kullanılan gaz bombasından on kat daha ağır olan askeri gaz bombaları kullanmakla suçladı.

Bu yılın başında ABD ve İran sahasındaki gerilimin tırmanması ve neredeyse Irak’ın çatışma sahasına dönüşmesi, protestoların ivmesini düşürse de Tahrir Meydanı’ndaki çoğu protestocu çadırlarını terk etmeyi reddetti.

Bu sabah Tahrir Meydanı’ndaki bazı çadırların ateşe verildiğini aktardı. Irak Silahlı Kuvvetler Genele Komutanlığı Sözcüsü, olaya ilişkin açıklamasında, protestocu veya güvenlik güçlerin arasında can kaybı olmadığını belirtildi.

Sözcü, güvenlik güçlerine hiçbir protestocunun zarar görmemesi yönünde talimat verdiklerini belirterek, ateşe verilen çadırlarla ilgili soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) de protestoculara yönelik baskıyı kınadı. BM’den yapılan açıklamada, “Dün gece Bağdat’taki protestolar sırasında meydana gelen şiddet olaylarını ve kayıpları kınıyoruz” ifadelerine yer verildi. BM, Irak hükümetine, failleri bularak adalete teslim etme çağrısında bulundu.

Şarkul Avsat