Suudi Arabistan Avrupa Fizik Olimpiyatı’nda 4 dört ödül kazandı

Avrupa Fizik Olimpiyatı’nda, Kral Abdülaziz ve Yoldaşları Üstün Yetenek ve Yaratıcılık Vakfı (Mawhiba) tarafından temsil edilen Suudi Arabistan, 19-26 Temmuz 2020 tarihleri arasında Romanya’nın uzaktan ev sahipliği yaptığı dördüncü oturumda, 4 uluslararası ödül kazandı.

Suudi Arabistan’ı Fizik Olimpiyatı’nda temsil eden Şarkiye Eğitim Müdürlüğü’nden Hüseyin eş-Şemmasi’nin yanı sıra, Ahsa Eğitim Müdürlüğü’nden öğrenci Ahmed Hid, Riyad Eğitim Müdürlüğü’nden Hişam el-Maliki, Mekke Eğitim Müdürlüğü’nden Hüsam Nuruli bronz madalya kazanırken yine Mekke Eğitim Müdürlüğü’nden bir başka öğrenci olan Kasım es-Senegali takdir belgesi kazandı.

Bu uluslararası başarıyla birlikte Suudi Arabistan, Avrupa Fizik Olimpiyatı Ödüllerinde altın ve bronz madalyaların yanı sıra takdir belgelerinden oluşan toplam ödül sayısını 6’ya yükseltti. Suudi Fizik Ekibi, ev sahiplini Letonya’nın yaptığı “2019 Olimpiyatlarına” ilk katılımında altın ve bronz olmak üzere iki madalya kazanmıştı.

Fizik Olimpiyatı’na katılan Suudi Ekibi, Suudi ve yabancı uzmanların elinde çeşitli periyodik testlere tabi tutuldu. Yerel ve uluslararası yarışmalar için özel olarak tasarlanmış alışılmadık fizik deneyleri ve olimpiyat yarışmasına hazırlayan zorlayıcı fikirler ve bulmacalar içeren üst düzey sorular için özel olarak tasarlanmış araçlarla alıştırma yapan öğrenciler daha üst düzey düşünme konusunda eğitildiler. Ekip ayrıca, organizasyon komitesinden yerel denetçiler ve kameraların gözetimi altında, birincisi teorik, ikincisi uygulamalı olmak üzere, her biri 5 saatlik süreye tabi olan iki test gerçekleştirdi.

Avrupa Fizik Olimpiyatı lise seviyesindeki öğrencilerin katıldığı bir yarışmadır ve ilk defa 2017 yılında Estonya’da başladı, ikincisi 2018’de Rusya’da, üçüncüsü ise Letonya’nın halkasına ev sahipliği yapıldı. “EuPhO Olimpiyatı” kavramı, açıklanan kısa problemler ve katılımcı öğrencilerin yaratıcı çözümler getirmesi için geniş bir alan sağlamasının yanı sıra gerçek araştırma durumlarına dayanmaktadır.

Öte yandan, Mawhiba Vakfı, Suudi Arabistan Krallığı’nın adını dünyanın önde gelen ülkeleri arasına gururla duyuran Eğitim Bakanlığı, Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST), Cubeyl ve Yenbu Kraliyet Komisyonu, Prenses Nora Bint Abdulrahman Üniversitesi, Kral Suud Üniversitesi’nin rollerine ve Suudi ekibinin uluslararası yarışmalarda eğitim, niteliklilik ve becerilerini geliştirme çabalarına övgüde bulundu.

Şarkul Avsat