ABD’de koronavirüs aşısının üçüncü aşamasına geçildi

ABD’de Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün birlikte çalıştığı Moderna şirketi tarafından yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşının üçüncü aşamasına dün geçildi. Moderna tarafından yapılan açıklamada, aşı denemesinin ilk Georgia eyaletinde yapıldığı kaydedildi.

30 bin gönüllünün üzerinde denenmesi beklenen koronavirüs aşısı ikişer doz halinde veriliyor. Gönüllüler her bir dozu 28 gün arayla 100 mikrogram şeklinde alacak.

Aşının birinci ve ikinci aşamaların sonuçları iyi bir bağışıklık tepkisi gösterirken, deneylerin sonuçları üç farklı dozda verilen aşının tüm gönüllülerde virüse karşı bağışıklığı arttırdığını ve genellikle güvenli olduğu görüldü. Aşının yan etkilerin de ise yorgunluk, titreme, baş ağrısı, kas ağrıları ve vücutta genel ağrı bulunuyor.

İlk aşama testleri genellikle az sayıda insan üzerinde yapılır ve aşının güvenli olup olmadığına ve bağışıklık tepkisine yol açıp açmadığına odaklanır. İkinci aşamada klinik çalışma genişletilir, yaş ve fiziksel sağlık gibi özel sağlık sorunlarına sahip kişilere aşı yapılır. Birinci ve ikinci aşamada sonuçlar istendiği gibi gelirse, aşının binlerce kişi üzerinde denenmesine odaklanan üçüncü aşamada çalışma başlar. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, bu aşı, dünya çapında gerçekleşen 25 klinik deneyden sadece biri. Şirket, aşının gelişimini hızlandırmak için federal hükümetten yaklaşık 955 milyon dolar tahsis etti.

Beyaz Saray’da koronavirüs

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’ın koronavirüs test sonucunun pozitif çıkmasının ardından koronavirüsün Beyaz Saray’ın kapısını çaldığı belirtildi. Trump’ın danışmanı ile en son ne zaman görüştüğü ise belirsiz. O’Brien ile Trump’ın en son iki hafta önce yani 10 Temmuz’da Miami’deki ABD Güney Komutanlığı’na gerçekleştirilen ziyaret sırasında bir araya geldikleri belirtildi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada,  O’Brien’ın kendini evde izole ettiği ve çalışmalarını uzaktan yürüttüğü ifade edildi. Açıklamada, O’Brien’ın test sonucunun pozitif olduğu, hafif semptomlar gösterdiği, kendisini izole ettiği bu sebeple Başkan ve Başkan Yardımcısı’na virüs bulaşma riski olmadığı aktarıldı.

O’Brian’ın yakın zamanda Avrupa ziyaretinden döndüğü ve İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’daki yetkililerle görüşmeler yaptığı ifade edildi. Üst düzey bir yetkili ise CNN’e yaptığı açıklamada, Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı’nın geçtiğimiz haftadan beri evden çalıştığını söyledi.

Diğer yandan Beyaz Saray dün Trump’ın, Kuzey Carolina eyaletinde aşı çalışmalarının yürütüldüğü Fujifilm tesisini ziyaret ettiğini duyurdu.

Novafax, hala klinik çalışmaların ilk aşamasında olan ve Ağustos ortalarında ikinci ve üçüncü aşamaya geçmesi beklenen ‘Novafax Kovid 19’ aşısı için aday bir ilaç üretmektedir.

ABD’de vaka sayıları artıyor

Ülkede vaka sayısında artış ise devam ediyor. Kaliforniya vaka sayısında birinci sırada yer alırken, onu sırasıyla Florida, New York ve Teksas izliyor. 8 bin 100 kişinin hayatını kaybettiği Kaliforniya’da 6 bin 912 kişi hastaneye kaldırıldı. Bin 993 kişi ise yoğun bakımda.

Sağlık yetkilileri, virüsün bir topluluk içinde ne kadar hızlı yayıldığının önemli bir göstergesi olarak pozitiflik oranının yüzde 7,5’e ulaştığını söyledi. Pozitiflik oranı, test sonuçları negatif görünen insan sayısına kıyasla pozitif olarak test edilen kişi sayısıdır.

Bir günde 153 ölümün görüldüğü Teksas’da toplam ölü sayısı 5 bini aşarken, eyaletteki tüm hastanelerde en 10 bini aşkın vaka bulunuyor. 46 hastanede yatak doluluk oranı yüzde 100’e ulaştıktan sonra Florida’da yoğun bakım ünitelerinin maksimum kapasitesine ulaştı.

John Hopkins Üniversitesi’ne göre, 4, 2 milyon vakanın görüldüğü ABD’de 147 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

Google: Temmuz 2021’e kadar evdeyiz

Öte yandan salgın nedeniyle Mart ayında Kuzey Amerika’daki çalışanları evden çalışma düzenine geçiren Google, yaptığı yeni bir açıklama ile evden çalışma uygulamasını Temmuz 2021’e kadar uzatacağını duyurdu.

Google Üst Yöneticisi Sundar Pichai konuya ilişkin şirket çalışanlarına bir e-posta gönderdi.

Pichai, “Ofiste olması gerekmeyen görevler için küresel gönüllü evden çalışma seçeneğimizi 30 Haziran 2021’e kadar uzatıyoruz “ ifadesini kullandı.

Şarkul Avsat