Sisi: Nahda Barajı konusunda müzakere savaşındayız

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Nahda Barajı (Rönesans) konusunu müzakere yoluyla ele almaya istekli olduklarını ancak ulusal çıkarlarına hizmet etmeyecek hiçbir anlaşmayı imzalamayacaklarını belirtti.

Sisi, Rubiki Sanayi Şehri’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Mısır halkının Rönesans Barajı ile ilgili kaygısı meşrudur ancak Nahda Barajı’ndaki konumumuzun adil olduğunu bilmeli ve emin olmalıyız. Bu mesele piramitler gibi tarihi bir konudur. Mısır uygarlığı binlerce yıl bu büyük nehrin kıyısında yükseldi” dedi.

Uzaması mümkün bir müzakere savaşında olduklarını dikkat çeken Sisi, “Ulusal çıkarlarımıza hizmet etmeyecek hiçbir şeyi imzalamayacağız” diyerek, medyanın bu konuda tehdit edici bir dil kullanmadan rol oynaması gerektiğini söyledi.

Sisi, Mısırlılara Nahda Barajı konusunda güvence verdiğini dile getiren Sisi, su konusu veya başka bir şekilde hiç kimsenin Mısır’ın ulusal hakları ve güvenliğini ihlal edemeyeceğini vurguladı.

Rubiki Sanayi Şehri projesinin ilk aşaması, tekstil endüstrisini geliştirmek amacıyla iplik, boyama, baskı ve kumaş fabrikalarını içeriyor.

Şarkul Avsat