Suudi Arabistanlı yönetmen kardeşlerin filmi sinemalarda

Film yapımcısı ikili “The Godus Brothers (Godus Kardeşler)” son yapımları ve en iddialı projeleri olan ilk uzun metrajlı filmleri Shams Alma’arif (Güneşin Kitabı) perşembe günü Cidde’de, cumartesi günü de Riyad’daki halkın beğenisine sundu.

Filmin yönetmen koltuğunda Faris Godus yer alırken yapım koltuğunda ise Sohayb Godus oturuyor. Sohayb aynı zamanda filmde oyuncu olarak da yer alıyor. Film Suudi Arabistan’da çekildi.

SUUDİ GENÇLERİN İZLEMESİ GEREKEN FİLM

İlk olarak Kızıldeniz Film Festival’inde özel olarak gösterilecek olan film, Suudi Arabistanlı gençlerin mutlaka izlemesi gereken bir hayat hikayesi olarak tanımlanıyor.

Filmin oyuncularından Baraa Alem, yönetmen olma tutkusuna sahip lise son sınıf öğrencisi Husam’ı canlandırıyor. Filmde, Alem ve İsmail Alhasan’ın canlandırdığı Alem’in en iyi arkadaşı Maan, YouTube’da komedi kanallarının popülerliğini korumak için mücadele ediyorlar. İki arkadaş okul içerisinde çekim yaparken, Sohayb Godus’un oynadığı fizik öğretmenleri Orabi’nin, öğrencilerinin kendi filmlerini yapmayı planladıklarını öğrendiğinde onlara katılmakta ısrar etmesi sonucu yeni bir ortak bulmalarını konu ediyor. Sohayb, ilk uzun metrajlı filmlerini yapma heyecanı ve içerik hazırlarken kendilerine ilham olan geçmiş deneyimlerini anlattı.

ÜLKEDEN BÜYÜK DESTEK

Sohayb, “Faris ve ben çok heyecanlıyız, çünkü bu çocukluğumuzdan beri hayal ettiğimiz şey. Dijital platformlarda içerik oluşturmak, uzun metrajlı bir film çekebilme hayalini başarabileceğimizi fark etmemizi sağladı. Bunun yapılabilir olduğunu fark ettik ve bence bu Suudi Arabistan’daki tüm içerik oluşturucular için geçerli bir durum. Suudi Arabistan’da zengin bir toprağa sahibiz ve anlatabileceğimiz çok hikayemiz var. Bugünlerde ülkemizden gelen desteğin harika olduğuna inanıyorum. Artık ülkemizde insanların film çekme şansları çok yüksek” dedi.

Baraa Alem.

Senaryoyu yazan Faris, izleyicilerin hikâyenin kişiselliğini beğeneceğini umduğunu ifade etti. Faris, “Filmimizin hikayesi kendimize çok yakın hissettiğimiz bir hikâye. Birlikte çalıştığımız herkes için özel çünkü kendi yaşadıklarımıza dayanıyor. Umarım izleyen herkes, sanata destek olmanın ne kadar önemli olduğunu fark eder” şeklinde konuştu.

Alem, başrolü oynama deneyimini ve hikâyeyi ekranda canlandırmanın ne kadar önemli hissettirdiğini ifade etti. Alem,“Faris oldukça kişisel bir hikâye, çok sayıda insanın hayatına değiyor. Husam karakterini, benim ve karakterin birleşmesi olarak hayal edebilirsiniz. On yıllık tecrübemi, sinemaya ve film yapımına olan tutkumu ve okulda yaşadığımız deneyimi yeniden yaşamak inanılmaz derecede kişisel bir deneyimdi” dedi.

Faris Godus

TÜM SİNEMALARDA GÖSTERİME GİRECEK

“Film içinde film” kategorisi pek yeni olmasa da film eski bir anı hakkında yeni bir bakış açısı sunuyor. Film, 2010 yılında Suudi YouTube hareketine ve Suudi pop kültürüne atıfta bulunuyor ve Suudi sinema ve televizyon tarihini ilginç bir şekilde ele alıyor.

Filmde komik anıların oldukça çok olmasının yanı sıra arada düşündürten sahneler de bulunuyor. Film, Suudi Arabistanlı gençlerin karmaşık duygularını mükemmel bir şekilde yansıtıyor.

Shams Alma’arif, Suudi Arabistan’daki MUVI sinemalarında izlenebilir ve 31 Temmuz’a kadar tüm sinemalarda gösterime girecek.

Arab News