UNICEF: Pandemi 7 milyon çocuğun yetersiz beslenmesine yol açabilir

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünya genelinde 7 milyon çocuğun yeni tip koronavirüs salgınının getirdiği ekonomik ve sosyal krizden kaynaklanan yetersiz beslenmenin etkisinden mustarip olabileceğini duyurdu.

UNICEF tarafından yapılan açıklamada, salgından önce 2019 yılında dünya çapında 47 milyon çocuğun yetersiz beslenme ve bunun getirdiği kilo kaybından mustarip olduğu vurgulandı.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Faure açıklamasında, “Koronavirüs ilk vakalarının kaydedilmesinden bu yana yedi ay geçti. Salgının sonuçları, çocuklar için hastalığın kendisinden daha zararlı olduğu giderek daha açık hale geliyor” ifadelerini kullandı.

The Lancet dergisinde yayınlanan bir raporda, UNICEF yetkililerinin, Kovid-19 salgınıyla bağlantılı çocukların yetersiz beslenmesinin sonuçları hakkında endişe duydukları dile getirildi.

Raporda, salgının küçük çocukların beslenmesi üzerindeki derin etkisinin nesiller boyunca sürebileceği ve bu durumun çocukların gelişimine zarar verebileceği endişesi yer alıyor.

Şarkul Avsat