L’Oreal, Ortadoğu’ya Fransız güzelliğini getirdi

Ortadoğu sakinleri, bu yaz aylarında en sevdikleri Avrupa ülkelerine seyahat edememenin üzüntüsünü yaşıyor ancak yerel alışveriş merkezlerinde ya da bir tık uzaklarında bulunan Fransız markasıyla biraz teselli bulabilirler.

Ülkesinin tarzını ve güzelliğini insanlara sunan Fransız markası L’Oreal pandemi döneminde yaşanan fırtınayı biraz hafifletiyor ve 60 yıldır faaliyet gösterdiği bölgede olan varlığını her zamanki bağlılığıyla sürdürüyor.

KOVİD 19 MAKYAJ SEKTÖRÜNÜ DE VURDU

Paris merkezli markanın bölge müdürü Remi Chadapaux, koronavirüsün neden olduğu karantina ve sokağa çıkma yasaklarının endüstriyi ciddi bir şekilde vurmasıyla, L’Oreal’in senenin ilk yarısında müşteri taleplerinde azalma yaşanmasından etkilendiğini ifade etti.

Chadapaux “Şu an Kovid-19 ve petrol fiyatlarının durumu biraz karışık ama sanırım her şey düzelecek” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki insanlara nisan ve mayıs aylarında evde kalınması gerektiği duyurulduğunda tüketici sektörünün geri kalanı gibi, L’Oreal de bu karardan etkilendi.

İnsanlar dışarı çıkmaya başladıklarında dahi, L’Oreal’in güzellik ürünlerini kullanma fırsatları olmuyordu. Makyaj ve yüz maskesi, aynı anda kullanılmaya uygun bir ikili değil.

Chadapaux, “Bölgede, makyaj önemli bir sektör. Şu an, içinde bulunduğumuz süreç nedeniyle sektör biraz sarsıldı ancak eminim ki makyaj sektöründe olan sorunları halledebiliriz. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkelerin vatandaşları, makyaj sektörü müşterilerinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Şu an insanlar çok fazla dışarı çıkmadığı ya da çıkarken maske taktıkları için müşteri sayısında bir azalma yaşanıyor. Satılan makyaj kategorilerinde de bir değişim söz konusu. Dudak kategorisinin satışlarında bir azalma yaşanırken, göz kategorisinde bir iyileşme söz konusu” dedi.

Markanın diğer bölümleri de yaşanan krizden etkileniyor. L’Oreal, 110 yıllık tarihine salonlara ve kuaförlere profesyonel ürünler tedarik ederek başladı. Bu iş alanları, koronavirüs nedeniyle çalışmalarını durdurmuştu ve şu an ise yavaş yavaş açılıyor.

Ancak kitlesel pazar ürünleri ve derma kozmetik ürünleri eczaneler aracılığıyla kullanılabilir durumda ve Chadapaux, işin yıl sonuna kadar daha duruma gelme şansının yüksek olduğuna inanıyor.

Chadapaux, “Şu an bütçemizde bu yıl için olumsuz bir sonuç var. Ancak çalışmalarımız devam ediyor. Ekibi, yıl sonuna motive etmeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

Eğer L’Oreal bunu başarırsa, Chadapaux’a göre Kovid-19 krizinin “umut ışığı” olacağını ve yaşanan kriz nedeniyle de bunun küçük bir ışık olmayacağını ifade ediyor.

Grup, 2017 yılında satışların yüzde 1’inden daha azını oluşturduğu bir çevrimiçi işletme kurdu.

Mayıs ayında satışlarının üçte birine yakını çevrimiçi yapıldı ve yıl sonuna kadar- düzenli olarak yeniden açılma ve alışveriş merkezlerinde toparlanma varsayımıyla- toplamın yüzde 15’i olacak.

REKOR E TİCARET ATIŞI YAPILDI

Chadapaux, ayrıca, “Bu önemli bir öncelik. Ekibimizde harika insanlara sahip olduğumuz için çok şanslıydık. Yaşanan duruma hızlı adapte olabilmeye hazırdık ve biz de bunu yaptık. E-ticarete geçişi hızlandırdı. Bu alandaki çalışmalarımızı artırdık. Şimdi e-ticaretteki yeteneklerimizi genişletmek istiyoruz. Karantina süreci başladığında L’Oreal hızlı davrandı. Çevrimiçi alana önceliğimiz, Kovid-19 başlamadan önce zaten vardı. Kriz başlamadan önce bile e-ticarette birkaç proje üzerinde çalışıyorduk.

Karantinanın ilk üç gününden sonra 20 kişiyi çevrimdışı çalışma pozisyonlarından çevrimiçi sorumluluklara aldık. Mevcut dijital ekibimizle çalışıyorlardı ve organizasyonlarda yeni görevler aldılar. Kriz döneminde çok hızlı hareket ettik ve her ay rekor e-ticaret satışları yaptık” şeklinde konuştu.

KÖRFEZ ÜLKELERİ ÖNEMLİ BİR PAZAR

Chadapaux yılın geri kalanı içinde umutlu. Chadapaux, Ortadoğu sakinlerinin tatile gitmek yerine evde kalacaklarını ve bunun da tüm ürünlerindeki satışlarında bir artış yaşanacağı anlamına geldiğini ifade etti.

Chadapauc, “E-ticaretin yanı sıra, şimdi gerçekleşmesi muhtemel başka bir harika fırsat daha var, çünkü KİK sakinleri evde kalacak. Bu daha önce karşılaştığımız bir durum değildi ve bu yüzden bu durum etrafında bir strateji geliştireceğiz. Daha önceki deneyimlerimizden yaz aylarında Avrupa’da, Suudi Arabistan, Kuveyt ve zengin BAE vatandaşlarından oluşan önemli bir alıcı kitlemiz olduğunu biliyoruz. Bu kişiler, Montreux’de, Marbella’da ve Monako’dalar. Bu kişiler lüks ürünlere, özellikle güzellik alanına önemli harcamalar yapan insanlar. Bu insanlar yaşanan Kovid-19 krizi nedeniyle evlerinde kalacaklar ve alışveriş merkezlerine gitmek ya da çevrimiçi alışveriş yapmak dışında çok az boş zamanları olacak ve biz de onlara hizmet etmek için orada olacağız” dedi.

Chadapaux, özellikle zengin Arap müşterileri nedeniyle İspanya’nın 1 numaralı perakende satış mağazası olan Marbella’nın deneyimine dikkat çekti.

Ortadoğu, L’Oreal’ın küresel stratejisinin merkezinde yer alıyor. L’Oreal, 1960 yılından beri bölgede faaliyet gösteriyor ve şuan KİK bölgesinde 520 kişi istihdam etmekte ve kendi markasının ürünlerinin yaklaşık 30’unu ve güzellik sektörünün en iyi isimlerinden bazılarının da ürünlerinin yer aldığı uluslararası bir satış deneyimi sunuyor.

L’Oreal, 2012 yılında yerel bir girişimciyle işbirliği halinde, Suudi Arabistan’da önemli bir müşteri potansiyeliyle kuruldu. Suudi Arabistan şu an bölgedeki L’Oreal stratejisinin merkezini oluşturuyor.

Chadapaux, “Suudi Arabistan bizim için büyük bir pazar ve çok önemli bir ilişkimiz bulunuyor. Bölgeye geldiğimden bu yana odak noktamız halinde” ifadelerini kullandı.

Chadapaux, “Tüm kararları ve markaları Suudi Arabistan’a yönelttik ve burada başarılıyız. İşinizde doğru ortağa sahip olmak çok önemli. Suudi Arabistan’ın olumlu demografik özellikleri var. Bir bütün olarak bölge ve özellikle Suudi Arabistan konusunda çok olumlu görüşlere sahibim” diye konuştu.

Arab News