Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) Yönetim Kurulu’nun 5. Toplantısında ülkesini temsil etti.

Asya Altyapı Yatırım Bankası, koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkilerini inceledi

Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) Yönetim Kurulu, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının üye devletlerin ekonomisi üzerindeki etkilerini inceledi.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan’ın katıldığı Yönetim Kurulu’nun 5. toplantısında, Suudi Arabistan Kalkınma Fonu Başkan Yardımcısı Genel Müdür Dr. Halid el-Hudeyri huzurunda AAYB’nin 2019 yılı yıllık raporu ve önümüzdeki beş yıl için bir başkan seçilmesi ele alındı.

Aynı zamanda söz konusu toplantıda AAYB’nin 2030 yılına kadar vizyon ve stratejisini ana hatlarıyla belirleyen stratejik planının geliştirilmesi ve Kovid-19 krizinin etkilerini azaltmak için 10 milyar dolar değerinde AAYB tarafından başlatılan girişimin sonuçları ele alındı.

Suudi Arabistan 2016 yılında 100 milyar dolar tescilli sermaye ile kurulan AAYB’nin kurucu üyesi sayılıyor. AAYB, Asya bölgesinde ve diğer kıtalarda yürütülen altyapı projelerindeki yatırımları güçlendirmeyi hedefliyor ve bünyesinde 102 üye ülkeyi barındırıyor.

Şarkul Avsat