İspanya: Ayasofya’nın ruhunun korunması bizim için önemli

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya yaptığı açıklamada,  geçtiğimiz hafta müze olan Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararı sonrası Ayasofya’nın insanlığın ortak evrensel mirasının bir parçası olarak kalması gerektiğini söyledi.

Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Laya, “Büyük Ayasofya’nın ruhunun korunması bizim için önemli” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bundan 86 yıl önce 1934’te Ayasofya’ya müze statüsü veren mahkeme kararının geçersiz kılındığı Danıştay kararına dayanarak bu ayın başlarında Ayasofya’nın ibadete açılmasını onaylaması, başta Rusya ve Yunanistan olmak üzere uluslararası camiadan eleştiriler aldı. Papa Francis ise Ayasofya’yı düşündüğünde derin bir üzüntü duyduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ayasofya, Bizans İmparatorluğu döneminde ana kiliseydi. Osmanlının 1453’te İstanbul’u fethetmesinin ardından Ayasofya camiye dönüştürüldü. Mustafa Kemal Atatürk ise 1934 yılında Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi talimatı verdi. Ancak Danıştay, Ayasofya’nın müze statüsünün kaldırılmasıyla ilgili kararının gerekçesinde, “Ayasofya’nın tapu senedinde cami olarak tescil edildiği ve bu statünün değiştirilemeyeceği” belirtildi.

Şarkul Avsat