Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı sözcüsü Muhammed el-Abd el-Ali

Hac 2020, sağlık önlemlerine odaklanıyor

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı sözcüsü Muhammed el-Abd el-Ali yaptığı açıklamada, yetkili kurumların, koronavirüs pandemisine karşı hacıların güvenliğini sağlayabilmek için gereken bütün tedbirleri aldığını belirtti.

Sözcü, al-Ekhbariya TV’de canlı yayınlanan Hac 2020 düzenlenmelerinin anlatıldığı bir program sırasında alınan güvenlik tedbirlerinden bahsetti. El-Ali şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası güvenlik tedbirleri de dahil olmak üzere hacıların güvenliğini sağlamak için gerekli bütün tedbirler ve planlar uygulandı.”

Sağlık bakanlığı sözcüsü, hacıların her gün Kovid-19 belirtisi gösterip göstermediğinin gözlemlenmesinin yanı sıra hacıların diğer hastalık belirtilerine sahip olup olmadıklarının da gözlemlendiğini ifade etti.

Gözlemler sırasında potansiyel bir vaka tespit edilirse, tanının doğrulanması, hastanın bakımının yapılması ve diğer hacıların sağlıklarının korunması için alınacak çok sayıda tedbir bulunuyor.

El-Ali, hacıların tedavisinin yapılması için altı hastanenin seçildiğini ve bu hastanelerden bir tanesi mobil hastane olduğunu söyledi. Hastanelere ek olarak, 51 klinik, 62 alan denetim grubu ve 8 bin sağlık uzmanı görevlendirildiğini ifade etti.

İçişleri bakanlığının güvenlik sözcüsü Teğmen Talal al-Shalhoub’un da yer aldığı ve alınan tedbirlerin anlatıldığı açıklamanın ana konuları sağlık ve güvenlikti.

2020 hacı, salı akşamı başladı ve pazar gününe kadar devam edecek. Suudi Arabistan, koronavirüs pandemisi nedeniyle bu sene, hacca katılacak kişilerin sayısını birkaç bin kişiyle ve sadece Suudi Arabistan’da yaşayan Müslümanlarla sınırladı.

Arab News