Ithra, Kurban Bayramı’na özel etkinlikler düzenleyecek

Suudi Arabistan’daki Kral Abdülaziz Dünya Kültür Merkezi (Ithra), keşif ve araştırma temalı Kurban Bayramı için üç günlük şenlik ve aktiviteler düzenliyor.

Merkezin hem içinde hem de dışında düzenlenecek olan aktiviteler, 1-3 Ağustos tarihleri arasında severleriyle buluşacak.

Açık alanda yapılacak etkinliklerden biri olan Eid on Wheels’de katılımcılar, Ithra çevresinde kendi arabalarında 45 dakikalık bir keşif yolculuğuna çıkacaklar.

Eid on Wheels (tekerlek üzerinde bayram) etkinliğinde bir araba fotoğraf kabini, ışık tüneli lazer gösterisi, interaktif bir araba Orkestrası, müzikal ve dans gösterileri de dahil olmak üzere çok sayıda aktivitenin ve oyunun yer aldığı bir dizi “gizemli bölge” keşfedilecek.

Merkezin içinde yapılacak etkinliklerden olan Seven-Mile isimli bir yarışmada, katılımcılara iki saatlik eğlenceli yarışma sunacak. Haritayla yapılacak yarışmada, katılımcılar Ithra boyunca bir yolculuğa çıkarılacak.

Bir diğer etkinlikte ise katılımcılar, bireysel, gruplarla ve ya ailecek yarışabilir ve gizemli zorlukların üstesinden gelmek, Ithra’yı keşfetmek ve çöpçü avı oyununu tamamlamak için zamana karşı bir yarış içerisine girecekler. Yarış boyunca katılımcıların, gizli alanları keşfetmesi ve fotoğraf çekip çeşitli görevlerin üstesinden gelmesi, bir dizi bilmeceyi ve zorluğu çözmesi gerekecek.

Ithra, saat 15.00’dan 23.00’a kadar açık olacak. Etkinliklerde zemzem gelenekleri, Kiswa üretimi ve daha bir çok etkinliğin yanı sıra aralarında müzik performanslarının da olduğu sanat, tarih ve kültür performansları da yer alacak.

Ithra’da düzenlenecek olan her iki etkinlikte biletli etkinliktir. Etkinliklere katılacak olanların hangi etkinliğe katılmak istediklerini belirtmeleri gerekiyor. Katılımcı sayısı da sınırlı ve biletler Ithra’nın internet sayfası üzerinden satın alınabilir.

Ithra, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını tedbirlerinin hafifletilmeye başlamasıyla 23 Haziran’da açıldı.

Ithra, Suudi kültürünü dünya sahnesine taşıyor ve yerel izleyicilere çağdaş, tarihi ve geleneksel kültür deneyimleri sunuyor.

Arab News