Kenny Custom Kudüm tavafına gitmeden önce.

Kenny Custom: Haccın maneviyatı bu zor dönemde huzur veriyor

Bu yıl kendisine hacca katılma şansı verilen Avustralyalı Kenny Custom, çok mutlu olduğunu ifade etti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Kenny “Dünya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını yüzünden bu yıl zor zamanlar geçirdi. Pek çok akraba ve arkadaş virüse yakalandığı için hayata gözlerini yumup bu dünyadan göç etti ve salgın yüzünden işini kaybeden birçok kişinin yanı sıra dünya çok fazla maddi hasara uğradı” ifadelerini kullandı.

Evli ve üç kız babası Kenny “Bu yüzden, bu dönemde yaşadığımız kaygı ve korku nedeniyle kötü bir psikolojik buhrana girdik. Manevi bir havaya olan ihtiyaç, yeniden huzur veriyor ve yerleşiyor. Müslümanlar olarak, yaşadığımız zor tecrübeden sonra zihnimizi arındırmak ve enerjimizi geri kazanmak için genel olarak Beytullah’a ve kutsal yerlere gitmekten daha iyi bir manevi atmosfer yok” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Hac önlemlerine başlanması hakkında Kenny “Suudi Arabistan hükümeti hacca ülke içerisindeki farklı uyruklardan sınırlı sayıda kişinin alınacağını duyurduğunda online olarak başvuruda bulundum. Suudi Arabistan’da özellikle bu dönemde hac yapmak isteyen birçok Müslüman olduğu için adımın kabul edilenler listesinde olmasını beklemiyordum” dedi.

Kenny sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başvurudan sonra Sağlık ve Hac Bakanlıklarındaki temsilcilerden bir telefon aldım. Bana bu yıl hacca katılmaya uygun olup olmadığımı ölçmek için bazı testler yaptırmak zorunda olduğumu söylediler. Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin bulunduğu Medine’ye geldim ve burada bana bir tane Kovid-19 testi yapıldı ve bir dizi muayenelerden geçtim ve sonuçlar olumlu çıktı.”

Bu yıl hacca kabul edilmeden önce tabi tutulduğu diğer önlemler hakkında konuşan Kenny “Sağlık Bakanlığı temsilcileri benden şehirdeki evimde yedi gün boyunca kalmamı istedi ve başkalarının arasına karışmadan yedi gün boyunca evde kalıp kalmadığımı gösteren izleme prosedürlerini uyguladılar. Tam olarak uygulanan şey buydu. Bunun ardından birkaç test ile birlikte tekrar Kovid-19 testine tabi tutuldum ve sonuçlar olumlu çıktı. Böylece hac ibadetini gerçekleştirmek üzere kabul edildim” dedi.

Avustralyalı Kenny, şehirden Cidde’ye kadar olan yolculuğundan şöyle söz etti:

“Hac Bakanlığı, geziden önce ve Hac sırasında doğrudan iletişim kurmamız için WhatsApp uygulaması aracılığıyla bir iletişim grubu kurdu. Her hacı grubunun kendi hesabı var. Ben farklı milletlerden ve Suudilerden oluşan yaklaşık 10 kişilik bir grubun içerisindeyim. Medine Havaalanı’ndan Cidde’ye varana dek program ve adımlar tüm ayrıntıları ile açıklandı.”

Şarkul Avsat