Şimdiye kadar hacıların arasında sağlık sorunu rapor edilmedi

Sağlık Bakanlığı sözcüsü el-Abd el-Ali yaptığı açıklamada, şimdiye kadar Hac yolculuğundaki herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadıklarını belirtti.

Sözcü, Mekke’de günlük yaptığı Hac konulu basın toplantısında “şimdiye kadar, halk sağlığını etkileyen koronavirüs ya da herhangi bir başka hastalığın tespit edilmediğini ve bunun güven verici olduğunu” ifade etti.

Sözcü, karşılaşacakları herhangi bir hastalığı tedavi etmek için sağlık hizmetlerinin hazır olduğunu ve tetikte beklediklerini de sözlerine ekledi. Mekke’de, aralarında 272’si yoğun bakım yatağı, 331’i karantina ve 200’ün üzerinde acil bölüm yatağı olmak üzere bin 456 yatağın olası hastalıklar için ayrıldığını belirtti.

El-Ali, hacıların Arafat Dağı’na tırmandığı ve ardından Müzdelife’ye gittiği arife gününde sağlık çalışanlarının sahada hazır bulunduğunu da sözlerine ekledi. Sağlık çalışanları, anında müdahale edilmesinin yanı sıra koronavirüs salgının yayılmasını önlemek için uyulması gereken önleyici tedbirlerin alınmasını sağlamak içinde destek sundular.

İçişleri Bakanlığının Güvenlik sözcüsü Talal el-Shalhoub, hacılara ibadetlerini gerçekleştirmek için güvenli bir şekilde Arafat Dağı’na ve sonra da Müzdelife’ye gitmeleri için eşlik edildiğini belirtti. El-Shalhoub, güvenlik görevlilerinin, sosyal mesafenin ve diğer tedbirlere uyulmasını sağlamak için hacıları denetlediğini de sözlerine ekledi. Güvenlik sözcüsü, kutsal alanlara izinsiz girmeye çalışan kişilerin engellediğini de ifade etti.

Arab News