Suudi Arabistan’da tıbbi maske ve önlüklerin günlük üretimi hac dönemi için artırıldı

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs hastalığı (Kovid-19) nedeniyle bu sene Hac, daha önce eşi benzeri görülmemiş koşullar altında yapılıyor. Suudi Arabistan’ın en büyük tıbbi maske, tıbbi önlük üreten fabrikası kutsal şehir Mekke’nin bu hac dönemindeki ihtiyaçlarını karşılamak için günlük üretim kapasitesini artırdı.

Enayah fabrikası, Suudi Arabistan’ın yerel pazarı için tıbbi ürün tedarik ediyor ve aynı zamanda Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerine Avrupa’ya ürün ihracatı yapıyor.

Enayah fabrikasının kalite denetim süpervizörü Asma el-Kaf, Arab News’e verdiği demeçte, hac döneminde fabrikanın günlük üretim kapasitesinin yüzde 30’dan yüzde 40’a çıkardıklarını ifade etti.

Riyad’ın sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bir fabrika için günlük üretimlerini azalttıklarını söyleyen el-Kaf, üretim sayıları hakkında şu bilgileri verdi:

“Cerrahi önlükler için ana kapasitemiz 70 bin; Cerrahi paketler için 50 bin; Koruyucu izolasyon önlükleri için 100 bin; Baş örtüleri gibi tıbbi aksesuarlar için 80 bin; Yüz maskeleri için 300 bin ve diğer sterilizasyon ürünleri içinde 40 bin kapasite ile çalışıyoruz.”

Fabrikanın yeni günlük üretim seviyesi, virüsün yayılmasını önlemek için alınan ihtiyati tedbirlere uygun olarak yapılıyor ve Suudi Arabistan’ın aldığı sağlık ve güvenlik hazırlıkları ile uyumlu.

Enayah fabrikası, hac ibadetine katılan hacılara güvenli bir Hac deneyimi sunmak için yeterli tıbbi malzeme sağlaması konusunda üzerine düşeni yapıyor. Suudi Sağlık Bakanlığı, haccın farklı aşamalarında kutsal yerlere seyahat ederken hacılara eşlik etmek için otobüslerde mobil klinikler desteği sunuyor.

Otobüsler gerekli tüm tıbbi ekipmanlarla donatılmış ve kalifiye bir sağlık ekibi, hastaların ilk muayenesi için genel bir doktor, bir diş kliniği ve bir laboratuvar ile birlikte beş mobil klinik bulunuyor.

Klinikler numune almak, test yapma, röntgen çekmek ve hastalara ilaç sağlamak için hazırlanmıştır.

Sağlık Bakanlığı’nın bu yılki Hac ibadetine katılan hacıların güvenliğini sağlama planları arasında Mina’da bir hastane, altı ambulans, hacı konaklama yerlerinde üç klinik, bir saha hastanesi, bir mobil hastane ve Arafat’ta bir klinik bulunmaktadır.

Arab News