Günlük olarak temizlenen Mescid-i Haram, çevre dostu dezenfektanlar ile sterilize ediliyor.

Hac ibadetleri sona eren hacılar, izolasyona geri dönüyor

Bu yılki hac ibadetleri, ikinci teşrik gününde üç cemrenin de taşlanmasının ardından veda tavafı ile sona eriyor. Protokollere ve önleyici tedbirlere tam iltizam sağlayarak ibadetlerini tamamlayan hacılar, tıbbi prosedürlerin bir parçası olarak ‘ev izolasyonuna’ tâbi tutulacak.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Abdulfettah Maşşat, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, hac programının 12. Zilhicce sabahının ilk saatleri ile beraber Mina’dan ikinci teşrik gününde küçük, orta ve büyük cemrelere taş atılarak başlayacağını, ardından ise hacıların hac ibadetlerini sona erdirip Mina’da kaldıkları yere geri döneceğini belirtti.

Taşlamalarını bitiren hacıların yerel saatle 16.00’da Mina’dan ayrılarak veda tavafı için Mescid-i Haram’a gideceklerini belirten Maşşat, ibadetlerini tamamlayan hacıların güvenlikleri için geliştirilen program dahilinde tıbbi muayeneden geçeceğini söyledi.

Agyad ve İbrahim el-Halil alanından gelecek hacıların son olarak gerçekleştireceği veda tavafı için gerekli tüm hazırlıklar yapılmış, Mescid-i Haram’a giriş ve çıkışları için batı meydanından Kral Fahd kapısı tahsis edilmiş durumda.

Teşrikin ilk günlerinde üç cemreyi taşlayan hacılar, hem kendi hem de hac hizmetlerinde çalışan personelin selameti için yüksek tedbirlere ve sosyal mesafeye uyum sağladı. Hac ve Umre Bakanlığı ise Kurban Bayramı vesilesiyle hacıları hatıra hediyesi ile sevindirdi.

Şeytan taşlama sırasında sosyal mesafe kurallarına uyulması için yerlere belirleyici şeritler konulmuş, hacıların geçecekleri yollar renkli işaretlerle belirlenmişti.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi (Haremeyn) İşleri Başkanlığının iki mescidi de sağlık açısından güvenli bir yere getirme yönündeki tedbir içerikli çabaları kapsamında, Mescid-i Haram’ın tüm alanlarında çevre dostu ve en kaliteli dezenfektanlar ile sterilizasyon işlemleri yoğun bir şekilde devam etti. Mescid-i Haram’ın günlük temizlik sayısı 10’a çıkarıldı.

Hacılar, kaldıkları yerde bulunan 390 elektronik ekran aracılığıyla, Din İşleri, İrşad ve Davet Bakanlığı plan ve programları kapsamında Mina’da kılınan namazların ardından belirli vakitlerde sağlık açısından farkındalığı sağlayacak bilimsel yayınlara kulak verdi.

Sağlık Bakanlığının ilgili taraflarla işbirliği içinde yürüttüğü çabalar, Rahman’ın misafirlerine uygulamalı planlar yoluyla hizmet etmede onur verici bir konum sağladı. Bu kapsamda, sağlık açısından güvenli bir hac için ibadetleri süresince hacılara eşlik edecek sağlık personeli görevlendirildi.

Komuta ve kontrol merkezi sistemi kapsamında, ibadetler sırasında olup bitenlerin kaydedilmesi için kutsal yerlere profesyonel kişiler tarafından takip edilen 6 bin 250 farklı kamera kuruldu. Bu kapsamda, güvenlik ve askeri alandaki yetkililer, bakanlıklar, hükümet ve sivil toplum kuruluşları ile çeşitli koordinasyonlar kuruldu.

Şeytan taşlama alanında son iki gündür ilk ve üçüncü katlar kullanıldı. Şeytan taşlama ibadetinin kolay ve mümkün olduğunca hızlı vakitte eda edilmesi yolunda en iyi hizmeti sunmak için tüm güvenlik, sağlık ve hizmet kurumlarının düzenlenmesi ve koordine edilmesi kapsamında, ilk gün ilk katta Akabe cemresi taşlanırken dün üçüncü katta ise üç farklı cemre taşlandı.

Suudi Arabistan liderliği, bu yılki hac ibadetinin dikkatli ve başarılı organizasyonu için İslam ülkesindeki birçok lider, başkan ve üst düzey yetkililerden övgüler aldı. Bu başarının Krallığın bu kutsal sorumlulukları üstlenme yeteneği ve hevesinin boyutunu yansıttığı vurgulandı.

Şarkul Avsat