İran’ın yeraltı balistik füze tatbikatları ABD askeri üssünde endişeye neden oldu

İran ordusunun son günlerde yeraltı balistik füzeler fırlatması ABD-İran arasındaki askeri gerilimi artırdı.

İran balistik füzelerinin fırlatılmasının bölgedeki Amerikan askeri güçlerinin alarm durumunu yükseltmeye neden olduğunu belirtti. Gazete, ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) sözcüsü Binbaşı Beth Riordan’ın, Amerikan kuvvetlerinin söz konusu İran füze ateşi sırasında saklandığını açıkladığını kaydetti. Riordan açıklamasında, “Bu durum birkaç dakika sürdü. Sonra her şey eski haline döndü” dedi.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, İran, iki gün boyunca bir dizi askeri tatbikat yaptı. İran Devrim Muhafız kuvvetleri, tatbikatta,,  stratejik Hürmüz Boğazı’ndaki şüpheli bir ABD uçak gemisini yok etmek amacıyla füzeler ateşledi. İran Devrim Muhafızları, yeraltı balistik füzelerin fırlatılmasını içeren tatbikatların ardından dünyada bu tür askeri tatbikatların ilk kez yapıldığını duyurdu. Devrim Muhafızları Komutanlığı, bütünüyle kamufle edilmiş balistik füzelerin yeraltından başarılı bir şekilde fırlatılmasına övgüde bulunarak konuyu düşman Batı istihbarat servislerine büyük zorluklar yaratabilecek önemli bir askeri başarı olarak nitelendirdi.

Medyada İran’ın, balistik füze cephaneliğini gizlemek için yeraltında devasa askeri üsler inşa etmeye büyük yatırım yaptığı biliniyor. İran silahlı kuvvetleri, Amerikan ordusunun Ortadoğu’daki iki bölgesel askeri üslerde geçici bir uyarı duyurduğu noktaya benzer askeri tatbikatlar sırasında birçok füze fırlatmıştı.

İran yeraltı füzeleri fırlatma girişimi, İran Devrim Muhafızları’nın seçkin birimlerinin, dünya petrol üretiminin beşte birini taşımaktan sorumlu uluslararası nakliye için hayati bir geçiş olan Hürmüz Boğazı boyunca füze barajıyla ABD uçak gemisi modelinin hayali bir hedefini yok etmesinden bir gün sonra geldi.

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, son İran askeri tatbikatlarını umursamaz ve sorumsuz olarak nitelendirerek, İran hükümetini yıldırma ve baskı yapmakla suçladı. İran Devrim Muhafız kuvvetlerinin Amerikan füze savunma sistemlerini hedeflediğini gösteren başka askeri tatbikatlar da söz konusu.

İran dini lideri Ali Hamaney yaptığı açıklamada, askeri tatbikatlar sırasında Orta Doğu bölgesindeki Amerikan askeri varlığının çok zararlı olduğunu belirtti. İran kuvvetleri,  doğudaki ABD varlığının bölge ülkelerinin güvensizlik, yıkım ve az gelişmişliğinin doğrudan bir nedeni olduğunu bildirdi.

İran hükümeti kısa bir süre önce ABD’yi, Suriye hava sahasından Lübnan’ın başkenti Beyrut’a giderken bir İran sivil yolcu uçağına ABD Hava Kuvvetleri’ne ait iki savaş uçağı ile tacizde bulunmakla suçladı.

Şarkul Avsat