Kuveyt Sivil Havacılık Genel Müdürü havaalanındaki çalışmaları denetliyor.

Kuveyt 20 ülkeye yeniden uçuş başlatırken, 31 ülkeye uçuşları askıya aldı

Kuveyt’te yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler kapsamında Mart ayında durdurulan uçuşlar 20 ülke ile yeniden başladı.

Kuveyt Sağlık Bakanı Basil es-Sabah, Kuveyt Uluslararası Havaalanı’nda yaptığı incelemenin ardından ikinci dalga salgına karşı uyararak, “Uçuşların açılmasıyla ikinci dalga salgının gelme olasılığı pek uzak değil. Bakanlık bunun için önlemler alıyor” dedi.

Diğer yandan, Kuveyt Sivil Havacılık Müdürlüğü, koronavirüs salgını nedeni ile aralarında 4 Arap ülkesinin de yer aldığı yüksek riskli olan 31 ülkeye yapılan uçuşların ikinci bir emre kadar askıya alındığını açıkladı.

Söz konusu ülkeler Hindistan, İran, Çin, Brezilya, Kolombiya, Ermenistan, Bangladeş, Filipinler, Suriye, İspanya, Singapur, Bosna Hersek, Sri Lanka, Nepal, Irak, Meksika, Endonezya, Şili, Pakistan, Mısır, Lübnan, Hong Kong, İtalya, Kuzey Makedonya, Moldova, Panama, Peru, Sırbistan, Karadağ, Dominik Cumhuriyeti ve Kosova.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada son 24 saat içerisinde 491 yeni vaka tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 67 bin 448’e yükseldiğini bildirdi.

Bakanlık, son 24 saatte 6 kişinin hayatını kaybetmesiyle de toplam ölü sayısının 453’e çıktığını belirtti.

Açıklamaya göre ülkede şimdiye kadar 58 bin 525 kişi iyileşirken, aktif vaka sayısı ise 8 bin 470 oldu.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, kutsal mekanlarda yapılan testlerde koronavirüs vakası tespit edilmediğini bildirdi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, bin 573 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 277 bin 478’e yükseldiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, son 24 saat içerisinde 21 kişinin hayatını kaybettiği ve toplam ölü sayısının 2 bin 887’ye çıktığı bildirildi.

Açıklamada, bin 890’ı son bir günde olmak üzere ülkede şu ana kadar 237 bin 548 kişinin iyileştiği bilgisi de verildi.

Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı, ülkede son 24 saat içerisinde 227 yeni vaka tespit edildiğini ve toplam vaka sayısının 41 bin 190’a ulaştığını açıkladı.

Bakanlık, ülkedeki toplam can kaybının 147 olduğu bilgisini verirken, şu ana kadar 38 bin 211 kişinin sağlığına kavuştuğunu da ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, son 24 saat içerisinde 254 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 60 bin 760’a yükseldiğini açıkladı.

BAE resmi haber ajansı WAM’a göre Bakanlık, koronavirüs nedeniyle son 24 saatte herhangi bir ölümün yaşanmadığını ve şu an için toplam can kaybının 351  olduğunu bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında, son bir günde 346 kişinin iyileşmesiyle toplamda 54 bin 255 kişinin sağlığına kavuştuğu bilgisi yer aldı.

Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, 43 bini son bir günde olmak üzere şimdiye kadar 5 milyonu aşkın test yapıldığını da belirtti.

Katar

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı, son 24 saat içerisinde 216 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve toplam vaka sayısının 110 bin 911’e çıktığını bildirdi.

Bakanlık, toplam ölü sayısının 174 olduğu bilgisini vererek, şu ana kadar 107 bin 578 kişinin sağlığına kavuştuğunu açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında ülkedeki toplam vaka sayısının 3 bin 159 olduğu da ifade edildi.

Şarkul Avsat