Suriye rejim güçleri İdlib’in güneyini bombaladı

Suriye rejim güçleri, ülkenin kuzey batısındaki İdlib kırsalında yer alan Cebel Zaviye bölgelerini bombaladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, Suriye rejim güçlerinin İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye’ye bağlı Ruveyha, Beynen ve Deyr Sunbul’e füzelerle hedef aldığı belirtildi. Saldırıya eşzamanlı olarak Rus keşif uçaklarının bölge üzerinde yoğun uçuşlar gerçekleştirdiği bildirildi.

İdlib genelinde Cuma gecesi ve Cumartesi sabahına kadar temkinli bir atmosfer hakim oldu. Ancak rejim güçleri sabah saatlerinde İdlib’in güneyindeki Halube, Fuleyfel, Safuhan, Kenesfere ve Futeyre bölgelerine füze saldırıları düzenledi.

Rejim askerleri ile HTŞ arasında çatışma: 4 asker öldü, 6 asker de yaralandı

Gözlemevi, rejim ordusundan bir grup askerin İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye’de bulunan Ruveyha köyüne sızma girişimi sırasında bölgedeki mayınlara bastığını aktardı. Olayda rejime ordusuna bağlı 1’i subay 3 askerin öldüğü, 3 askerin de yaralandığı belirtildi. Gözlemevi’nin açıklamasına göre, olaydan sonra Cebel Zaviye’nin değişik bölgelerinde rejim güçleri ile Heyet Tahrir Şam (HTŞ) unsurları arasında ağır silahlarla çatışma çıktı. Çatışmalarda rejime güçlerine bağlı 4 asker öldü, 6 asker de yaralandı.

Öte yandan Gözlemevi’nin açıklamasında, DEAŞ hücrelerinin rejim güçlerine düzenlediği saldırıyla ilgili detaylara yer verildi. Buna göre DEAŞ unsurları, Deyri Zor kentinin güneyindeki Harata petrol kuyusu yakınlarında rejim güçleri ve ulusal savunma milislerinin konuşlandığı bölgeye baskın gerçekleştirdi. Çıkan çatışmalarda ulusal savunma milislerinden 1 kişi öldü, 3 kişi kayboldu. Açıklamada, saldırı sonrasında bölgeye rejim güçlerinin çok sayıda askeri takviye gönderdiği aktarıldı.

DEAŞ saldırılarında 769 kişi öldü

Son dönemde ise saldırılarını büyük ölçüde artıran DEAŞ, Mart 2019’dan bu yana Suriye çöllerinde etkinliğini sürdürüyor.

24 Mart 2019’dan bu yana DEAŞ’ın Suriye topraklarında düzenlediği saldırılarda rejim güçleri ve bağlı birliklerden Suriyeli veya Suriye uyruklu olmayan unsurlardan 629 kişi öldü, İran destekli milislerden ise 127 kişi öldü. Gözlemevi’ne göre söz konusu saldırılarda doğalgaz yatağında çalışan 4 sivil, 11 çoban ve ayrıca 1 kadın hayatını kaybetti. Saldırılar sırasında DEAŞ’a bağı 273 kişi öldürüldü.

Şarkul Avsat