WHO: Çin salgının başlangıç noktası olmayabilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan dün yaptığı açıklamada Çin’in Wuhan kentinin, koronavirüsün (Kovid-19) başlangıç noktası olmayabileceğini söyleyerek virüsü insanlara taşıyan hayvan türlerini izlemek için kapsamlı çalışmalar yürütüldüğünü duyurdu.

WHO ve Çin, şehrin zatürre (pnömoni) gözetim sistemi tarafından tespit edilen salgından sonra geçen yılın sonlarında ortaya çıkan ilk Kovid-19 vakalarından başlayarak enfeksiyon zincirini izlemek için Wuhan’a gidecek uluslararası bir ekip kurmaya karar verdi.

Ryan’a göre Çinli araştırmacılar, esas vakaları bulmak için ilk vakalar ve Wuhan deniz ürünleri pazarının çevresinde çalışmalar yürütüyor ancak “epidemiyoloji ile ilgili alanda boşluklar bulunuyor.”

Alman haber ajansı DPA’ya göre Ryan, ilk insan vakaları arasındaki bağlantıları incelemek için “gerekli olan şeyin daha kapsamlı bir retrospektif epidemiyolojik çalışma olduğunu” belirtti.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus geçtiğimiz Haziran ayının başlarında WHO’dan küçük bir ekibin bu çalışmayı hazırlamak için Çin’e gideceğini belirtmişti.

WHO uzmanlarının ve Çinli uzmanların çalışma planı için ana hatları ile bir taslak hazırlaması bir ay sürdü.

Geçtiğimiz Cuma günü Kovid-19 salgını konusunda WHO’ya tavsiyelerde bulunan uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı sağlık örgütünün Kovid-19 salgınına sebep olan hayvanı bulmak üzere araştırmalarını hızlandırması gerektiğini söyledi.

Ghebreyesus dün yaptığı açıklamada Kovid-19 virüsüne karşı etkili bir aşı geliştirilmesine karşı büyük umutlar beslenmesine rağmen dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanı etkileyen Kovid-19 salgınını bitirmek için “sihirli bir çözüm” bulunamayabileceğine dair uyarıda bulundu. Reuters’ın haberine göre Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinden online olarak yaptığı basın açıklamasında “Şu anda sihirli bir çözüm yok ve asla da olmayabilir” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat